Hlavní obsah

Budou opravy levnější? EK navrhla zjednodušit převod dat z přístrojů

23. 2. 2022, 15:08 – Brusel

Lidé vlastnící elektronická zařízení připojená k internetu by mohli získat lepší přístup k jejich datům, která dosud kontrolují zejména výrobci. Počítá s tím návrh pravidel pro sdílení dat (Data Act), který ve středu předložila Evropská komise.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Norma má vyjasnit práva kolem údajů produkovaných chytrými přístroji a zjednodušit výměnu dat. Majitelům aut, přístrojů v domácnosti, ale i podnikům využívajícím tovární roboty by zase nová pravidla mohla zlevnit opravy.

Úpravu však musí schválit členské státy Evropské unie a europoslanci a část vyjednávání povede ve druhé polovině roku Česko jako předsednická země.

Komise vychází z předpokladů, že do roku 2025 vzroste celosvětový objem dat na více než pětinásobek proti roku 2018.

Evropští aktivisté bojují za právo opravovat rozbité elektrospotřebiče

Hardware

V současnosti však podle Bruselu většinou není možné, aby s daty obsaženými v přístrojích či jimi produkovanými údaji efektivně nakládal někdo jiný než výrobce.

„Chceme dát spotřebitelům a firmám větší kontrolu nad jejich daty a vyjasnit, kdo a za jakých okolností k nim může mít přístup,” uvedla ve středu místopředsedkyně unijní exekutivy Margrethe Vestagerová.

Lidé mají získat přístup k datům pro případ, že by chtěli nechat přístroj opravit nebo data přesunout do jiného zařízení od rozdílného výrobce.

Budou si také moci data ukládat na cloudových úložištích podle vlastního výběru. Velké firmy budou také muset efektivně bránit tomu, aby se k těmto datům dostaly například vlády zemí mimo EU.

Zrychlujeme staré PC a notebooky

Testy

Norma má podle komise také vyvážit poměry na trhu, kde se často malé či střední firmy musejí spokojit s nevýhodnými smlouvami s podniky vlastnícími práva k datům z přístrojů.

„Tato nová pravidla jsou v souladu s GDPR. Chceme tím také posílit postavení Evropy na globální scéně a těžit z digitální revoluce, které jsme součástí,” prohlásila místopředsedkyně EK Věra Jourová s odkazem na unijní normu o ochraně osobních dat.

Reklama

Související články

Výběr článků