Článek
Žena vyšetřovatelům sdělila, že od letošního ledna si dopisovala s mužem, který ji požádal o přátelství na sociální síti Facebook. Tvrdil jí, že je lékař, chirurg, původem ze Slovinska, a v současné době je ve službách OSN na mírové misi v bojové zóně v Jemenu.
Důchodkyně mu uvěřila a podvodník její slabosti zneužil. „Napsal jí, že se tam situace zhoršuje, cítí se v nebezpečí, a proto jí domů posílá balíček se svými dokumenty, zlatem, šperky a hotovostí dvou milionů dolarů s tím, že má zablokované účty a je nutné uhradit přepravní náklady 140 tisíc korun, které z ní nakonec vylákal,“ popsal ve středu policejní mluvčí Libor Hejtman.
Když žena poplatek uhradila, za pár dní obdržela další zprávu, aby zaplatila 35 tisíc eur (zhruba 865 tisíc korun), protože byl balíček zadržen někde na celnici ve Spojeném království a bylo nutné jej proclít. Žena tolik peněz neměla a šla se zeptat na půjčku do banky, kde jí, naštěstí pro ni, úvěr neposkytli.
„Po celou dobu věřila, že chirurg je skutečný. Až do včerejšího dne, kdy se svěřila známému. Ten jí vysvětlil, že se jedná o podvodníka, a ne o existujícího lékaře. Poté nám přišla věc oznámit. Pachateli hrozí za podvod až pět let za mřížemi,“ dodal mluvčí.
Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást
Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.