Hlavní obsah

Přijde nová útočná vlna? Obávaný Spy.SpinOk z Česka nezmizel

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Ještě v únoru se Spy.SpinOk nedostal ani mezi nejrozšířenější mobilní viry v Česku, aktuálně se ale stále drží v první desítce nejčastěji detekovaných malwarů již druhý měsíc v řadě. Obezřetnost před touto hrozbou, která útočí na zařízení s operačním systémem Android, je tedy rozhodně namístě.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Maskot Androidu (ilustrační foto)

Článek

Sluší se připomenout, že ještě v loňském roce patřil Spy.SpinOk mezi ty nejrozšířenější mobilní viry v Česku, pak se po něm ale slehla zem. Na scénu se vrátil až v březnu, kdy podíl vzrostl prakticky z nuly na 2,83 %.

Podle nejnovějších dat antivirové společnosti Eset je to aktuálně méně, konkrétně 2,03 %, ale i to stačilo na umístění v první desítce nejrozšířenějších virů pro Android. Zda podíl v nadcházejících týdnech klesne, nebo naopak přijde nová útočná vlna, zatím nedokáže nikdo se 100% jistotou říci.

Je si ale potřeba uvědomit, že nejrozšířenější virus současnosti má podíl jen nepatrně vyšší (4,34 %). Řeč je o škodlivém kódu Andreed, před kterým Novinky varovaly již dříve. Touto optikou tak dvouprocentní podíl v případě malwaru Spy.SpinOk nevypadá tak nízký.

Riziko pro data a soukromí

Spy.SpinOk je rizikem pro naše data a soukromí. „Jedná se o softwarový modul s funkcemi spywaru, který dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům,“ prohlásil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.

V minulosti jej bezpečnostní experti nejčastěji zachytili v podvodných aplikacích, které se nabízejí v neoficiálních obchodech. Šlo například o napodobeninu YouTubu, ale také o nejrůznější hry či balíčky s emotikony.

Jak je tedy z řádků výše patrné, škodlivý kód Spy.SpinOk patří mezi přímé hrozby, a to především pro naše data a soukromí.

„Konkrétně Spy.SpinOk je typem malwaru, který má provádět v zařízeních obětí špionáž. Útočníci mohou jeho prostřednictvím získávat informace o souborech i zkopírovat či nahradit dočasný obsah uložený ve schránce zařízení. Vývojářům aplikací mohou nabízet tento modul jako marketingový doplněk zvaný Software Development Kit,“ vysvětlil bezpečnostní expert.

Andreed tak nebezpečný není

Výše zmiňovaný malware Andreed, který aktuálně žebříčku mobilních hrozeb kraluje, tak nebezpečný není. Jde o tzv. adware. Útočníci se tedy prostřednictvím něj nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují.

Rozhodně to však neznamená, že adware je v tomto srovnání bez rizika. „Nevyžádaná agresivní reklama může fungovat jako prostředník mezi námi a závažnějšími typy škodlivých kódů. Reklamní odkazy nás totiž mohou odvést na webové stránky, na kterých můžeme do zařízení stáhnout nebezpečnější malware,“ varoval Jirkal.

Andreed se nejčastěji šíří prostřednictvím upravených aplikací, které si uživatelé mohou stáhnout z neoficiálních obchodů. V uplynulém měsíci na něj například uživatelé mohli narazit především ve falešných hrách.

Více se o tomto záškodníkovi dozvíte v našem dřívějším článku.

Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry

Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.

Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.

Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.

Výběr článků

Načítám