Hlavní obsah

Podvodníci nabízejí půjčky pod hlavičkou Policie ČR

23. 11. 2017, 11:11 – Brno
Právo, mh

Policisté v celé zemi zaznamenávají oznámení a podněty o rozesílání podvodných e-mailů, které přicházejí různým osobám a společnostem pod hlavičkou Policie ČR. V předmětu zprávy pak příjemce předvolává k podání vysvětlení. Po otevření zprávy poté ale adresát zjistí, že se jedná o nabídku finanční půjčky.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Policie ČR se od těchto podvodných e-mailů distancuje a upozorňuje, že s její činností nemají nic společného. Policie zdůraznila, že v žádném případě nekomunikuje s lidmi tímto způsobem.

„Jednotlivé podněty a vše, co s těmito zprávami souvisí, policisté evidují a prověřují, kdo za jejich rozesíláním stojí. Zároveň apelujeme na širokou veřejnost, aby na podobné nabídky pod hlavičkou Policie ČR nijak nereagovala, půjčky si nesjednávala a zprávu označila jako spam,“ uvedl k podvodným mailům Petr Zámečník z hodonínského policejního ředitelství.

Na začátku listopadu informovala exekutorská komora o podvodnících, kteří se vydávají za zaměstnance úřadu. V podvodné zprávě vyzývají počítačoví piráti k úhradě dlužné částky a vyhrožují případným exekučním řízením. Touto cestou se snaží nalákat důvěřivce na podvodné webové stránky, které imitují web jednoho z exekutorských úřadů, a zde pak uživatele vedou ke stažení a spuštění malwaru. [celá zpráva]

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a může tak získat přístup ke všem datům v cizím počítači.

Anketa

Dostali jste podvodný e-mail s hlavičkou Policie ČR?
Ano
26 %
Ne
74 %
Celkem hlasovalo 77 čtenářů.

Reklama

Výběr článků