Hlavní obsah
Podvodníkům jde nejčastěji o peníze. (Ilustrační foto) Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Podvodníci jdou po penězích, vyhrožují exekucí

Na pozoru by se měli mít lidé před e-maily, ve kterých se kybernetičtí podvodníci vydávají za zaměstnance exekutorského úřadu. V posledních dnech se s nimi totiž doslova roztrhl pytel, jak varovala Exekutorská komora.

Podvodníkům jde nejčastěji o peníze. (Ilustrační foto) Foto: Miloslav Fišer, Novinky
Podvodníci jdou po penězích, vyhrožují exekucí

Tisíce podvodných zpráv se objevily v Česku už na konci loňského roku. Jak se ale nyní zdá, tento starý trik oprášili počítačoví piráti před Vánocemi znovu.

V podvodné zprávě vyzývají počítačoví piráti k úhradě dlužné částky a vyhrožují případným exekučním řízením. Touto cestou se snaží nalákat důvěřivce na podvodné webové stránky, které imitují web jednoho z exekutorských úřadů, a zde pak uživatele vedou ke stažení a spuštění malwaru.

Ukázka jednoho z podvodných e-mailů

Foto: Exekutorská komora

Internetem nicméně kolují také podvodné exekutorské e-maily, které již mají počítačový virus uložený v příloze. Podvodníci ale tvrdí, že je to doklad, který skutečně potvrzuje vznik dluhu.

Motivace počítačových pirátů je tak zřejmá. Jednak se snaží z důvěřivců pod pohrůžkou exekuce vymámit finanční prostředky, jednak chtějí propašovat do počítače důvěřivců nezvaného návštěvníka – počítačový virus.

Exekutoři e-maily neposílají

Od podvodných zpráv se již distancoval i exekutorský úřad. „Neotvírejte přílohy a neklikejte na odkazy obsažené v tomto podvodném e-mailu. Náš úřad nikdy nerozesílá výzvy e-mailem, ale pouze v papírové podobě nebo datovou schránkou,“ uvedli zástupci Exekutorské komory.

Prakticky totožný trik s exekuční výzvou zkoušeli počítačoví piráti už loni před Vánocemi. Tehdy český internet zaplavily doslova tisíce podvodných e-mailů, ve kterých kyberzločinci vyzývali příjemce k úhradě neexistujících pohledávek. [celá zpráva]

 Desatero bezpečného internetu
1.
Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků