Hlavní obsah

Apple rozdává iPhony zadarmo, tvrdí podvodníci pod hlavičkou Novinek

21. 3. 2020, 9:51
Novinky, mif

Především na sociálních sítích v posledních dnech koluje článek, který vypadá, jako by pocházel ze serveru Novinky.cz. Ve skutečnosti za ním ale stojí podvodníci, kteří se snaží důvěřivce nalákat na telefony zadarmo. Pozornější čtenáři si nicméně všimnou, že jde o podvod.

Foto: Novinky

Ukázka podvodného webu, který zneužívá design Novinek.

Článek

„Největší dodavatel Apple rozdává iPhony v České republice zdarma,“ hlásá titulek podvodného článku. Kybernetičtí piráti přitom ukradli design Novinek, jak jde vidět i na fotografii v úvodu článku.

Evidujeme nedoplatek. Podvodníci se vydávají za pracovníky pošty

Bezpečnost

Na první pohled se skutečně může zdát, že jde o zprávu největšího českého zpravodajského serveru, pozornější čtenáři si ale všimnou v adresním řádku prohlížeče, že se nenachází na stránkách Novinek, ale na cizí doméně, která ani nemá koncovku .cz, ale místo toho .xyz.

Ve smyšleném článku se dále píše, že došlo k nehodě ve skladech Applu, kvůli čemuž je možné získat telefon zadarmo. Podvodníci připojili i odkaz na další podvodný web, prostřednictvím kterého je údajně možné telefon zadarmo získat.

Foto: Novinky

V textu je odkaz na podvodný web.

Prý stačí zaplatit poštovné...

Podvodníci na falešných stránkách tvrdí, že lidé budou platit pouze cenu poštovného. Vyplnit je však nutné své kompletní údaje včetně adresy a telefonního čísla. Následně pak odeslat platbu ve výši 38 Kč na účet, který útočníci uvedou.

A právě v tom je celý zakopaný pes. Prostřednictvím takto nízkých plateb se totiž zpravidla ověřují bankovní účty, když se zakládají prostřednictvím internetu – kromě svých dokladů je tedy nutné provést při založení účtu on-line i platbu z již existujícího účtu.

Foto: Novinky

Podvodníci slibují iPhone pouze za cenu poštovného.

Založí účet, vezmou si půjčku  

Útočníci si tak mohou snadno založit na jméno podvedeného důvěřivce bankovní účet, přes který mohou prát špinavé peníze, nebo si klidně vzít nějakou půjčku.

Před podobnými podvodnými stránkami by se měli mít uživatelé velmi na pozoru a rozhodně by neměli vyplňovat žádné své údaje. Novinky.cz nemají s podvodným webem vůbec nic společného.

Podobné podvody se v minulosti objevily již pod hlavičkou operátorů, kde pro změnu útočníci tvrdili, že lidé mohou telefon za cenu poštovného získat jako výhru.

Špičkový mobil za 38 korun? Lepší je neklikat

Bezpečnost

Reklama

Související témata:

Související články

Nejrizikovějším filmem na internetu je Joker

17. 2. 2020, 9:22

Loňský rok byl na zajímavé filmy opravdu bohatý, koneckonců i česká kina hlásila rekordní počty diváků. Na internetu se přitom šířily nelegální kopie prakticky...

Výběr článků