Článek
Novinky varovaly již dříve před trikem podvodníků, kdy se snažili vylákat finanční prostředky z důvěřivců prostřednictvím falešných stránek edalinice.cz. Spoléhali jednoduše na to, že se lidé překliknou a napíšou do formuláře jiný název místo oficiálního webu edalnice.cz.
Zrovna tak ale mohou podvodné stránky šířit jako reklamu na sociálních sítích, například jako možnost koupě dálniční známky se slevou. A méně ostražití jedinci mohou drobnou odlišnost v internetové adrese snadno přehlédnout, přece jen přibylo pouze jedno písmenko.
Že tento podvod kyberšmejdům vycházel, se ukázalo záhy. Stejný trik totiž zkoušeli s podvodnými stránkami edaiinice.cz. Ty v současnosti již nebezpečí nepředstavují, neboť celou doménu sdružení CZ.NIC, které je správcem českých domén s koncovkou .cz, zablokovalo.

Správnost adresy je nutné kontrolovat vždy v adresním řádku prohlížeče, jen tak podvodný web odhalíte.
Vedle webů s falešnými dálničními známkami se ale kyberšmejdi snažili napálit důvěřivce také prostřednictvím dalších podvodných stránek. Na seznamu zablokovaných domén jsou tak vedle dvou zmiňovaných ještě weby 3dmfcr.cz, mfcrbo.cz, id-mfcr.cz, mfcr-24.cz, mfcr24.cz a narodni24.cz.
Domény jsou v Česku blokovány na základě jasně stanovených pravidel, podvodné weby byly vyřazeny z provozu podle článku 17 pravidel registrace. Takto jsou blokovány domény, které porušují národní nebo mezinárodní počítačovou bezpečnost. Nejčastěji jsou takto zablokovány podvodné stránky, které zneužívají kyberzločinci k phishingovým útokům.
To naznačuje i název u celé řady zablokovaných domén, které mají v názvu písmenka „mfcr“ – kyberšmejdi se takto snažili evidentně imitovat stránky Ministerstva financí České republiky a tahat z důvěřivců peníze za smyšlené pokuty či poplatky.
Jakým konkrétním způsobem podvodníci domény zneužívali, ale sdružení neupřesnilo.
I když jsou výše zmiňované podvodné weby v současnosti již zablokované, není vyloučeno, že to kyberšmejdi budou zkoušet s nějakou úplně jinou doménou znovu. Snaží se evidentně využít toho, že lidé jsou v době dovolených méně obezřetní.
Smyšlené registrační údaje
Dohledat podvodníky je přitom takřka nemožné. Podvodné domény si totiž registrují na smyšlené kontaktní údaje, zneužívají jednoduše toho, že registrace internetových domén je velmi rychlá a jednoduchá.
Například doménu edalinice.cz si zaregistroval někdo na jméno Murat Kalhan a jako kontaktní adresu uvedl místo v americké Dakotě. Za webem edaiinice.cz zase údajně stojí Monika Sanma z Velké Británie.
Podobné smyšlené údaje jsou i u dalších zablokovaných domén, které jsme uvedli výše.
Prohlédnout si všechny zablokované domény můžete přímo na webových stránkách CZ.NIC. Jejich počet se mění i několikrát denně, sdružení seznam aktualizuje vždy jednou za hodinu.
Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást
Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.