Článek
„Tajná čínská komunikační zařízení se našla v solárních panelech, vysokokapacitních bateriích či přístavních jeřábech. Ve zhruba šestině z nich našly úřady v USA komunikační součástky,“ varuje armáda.
Podle armády je ohrožení námořní dopravy opomíjeným rizikem. Čtyři pětiny přístavních jeřábů, které jsou klíčové pro námořní přepravu, je totiž vyrobeno čínskou státní společností.
Vyřazení by podle armádních expertů znamenalo rozsáhlé ekonomické škody, ale i bezpečnostní rizika. „Teoretické vyřazení i jen části jeřábů by vedlo nejen k závažným problémům se zásobováním a k ekonomickým ztrátám, ale například i k zamezení námořní vojenské přepravy. To by v situaci kolektivní obrany mohlo znamenat odstřižení od severoamerických spojenců,“ dodávají vojáci.
Pod palcem má Čína skoro desetinu fotovoltaiky
Velmi rizikové jsou i levné solární panely z Číny. V listopadu minulého roku byly podle vojáků některé solární panely v USA vyřazeny na dálku z provozu. V EU by se to podle nich mohlo stát taky. Připomínají, že zhruba desetina elektřiny pochází právě ze solárních panelů.
„EU získává 11 procent své elektřiny ze solárních panelů a 95 procent z nich je vyrobeno v Číně,“ varují. Podle nich se netýká problém všech, ale rizika jsou značná.
To si uvědomují i experti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „V této věci jsme od února 2024 v kontaktu s provozovateli distribuční a přenosové soustavy elektřiny a společně se snažíme najít řešení,“ řekla mluvčí Alžběta Dvořáková.
Podle expertů ze společnosti Mavian, která se zabývá montáží a servisem elektrických zařízení, představují problém střídače, tedy přístroje, které převádějí stejnosměrný proud vyrobený fotovoltaickými panely na střídavý do sítě. V solárních elektrárnách hrají klíčovou roli. Jejich konstrukce umožňuje vzdálený přístup kvůli údržbě a aktualizacím. Za rizikové označují ty, které pocházejí z Číny. Servery, s nimiž jsou propojeny, jsou také v Číně.
Střídače malých fotovoltaik stát nijak nereguluje, protože patří koncovým uživatelům v domácnostech. NÚKIB nad nimi tedy nemá pravomoc. Rizika čínských střídačů však už delší dobu považuje za zásadní problém, potvrdila Dvořáková.
„Riziko se týká i nabíječek pro elektromobily, tepelných čerpadel nebo velkých bateriových úložišť,“ varuje Jakub Procházka z Mavianu.
Riziko poroste
Procházka navíc uvádí, že nebezpečí poroste s tím, jak budou obnovitelné zdroje energie převládat nad těmi konvenčními. „A není žádná regulace, která by čínské technologie znevýhodňovala nebo zakazovala,“ řekl.
Vyřazení zmíněných zařízení a střídačů by mohlo vést podle vojenských expertů až k blackoutu. „Pokud by jen malé procento z nich bylo v jeden moment vyřazeno, výsledná destabilizace napětí či poškození energetické sítě by mohly vést i k regionálnímu blackoutu, trvajícímu hodiny, možná dny,“ dodává armáda.