Článek
„Při analýze, která vedla k tomuto varování, jsme vycházeli z kombinace vlastních zjištění a informací od našich zahraničních partnerů. Dotčené produkty společnosti DeepSeek nakládají s daty způsobem, který může představovat bezpečnostní riziko pro subjekty spadající pod zákon o kybernetické bezpečnosti. V kontextu právního prostředí Čínské lidové republiky, které umožňuje státním orgánům přístup k těmto datům, je důvod k obavám zcela oprávněný,“ uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Na základě vydaného varování musí takzvané povinné osoby dle zákona o kybernetické bezpečnosti zohlednit hrozbu v analýze rizik a na zjištěná rizika reagovat přijetím přiměřených bezpečnostních opatření. Hrozbu úřad hodnotí na úrovni „vysoká“, tedy jako pravděpodobná až velmi pravděpodobná.
Současně doporučuje i široké veřejnosti pečlivě zhodnotit použití dotčených produktů, popřípadě zvážit, jaké informace do nich vkládá. U takzvaných zájmových osob, tedy těch, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, úřad doporučuje dotčené produkty nepoužívat.
Vláda už ve středu zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty společnosti DeepSeek, rozhodla tak právě na doporučení kybernetického úřadu.
„Na základě zjištění a analýzy NÚKIB vláda rozhodla o zákazu používání všech produktů, aplikací, řešení, webových služeb poskytovaných společností DeepSeek v české státní správě,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že data DeepSeek ukládá na serverech v Číně a Rusku a že nejsou dostatečně zabezpečena.
Obavy ve světě sílí
Obavy z toho, jak DeepSeek nakládá s uživatelskými daty, vyjádřila již zkraje letošního roku jihokorejská Komise pro ochranu osobních údajů (PIPC). Podle vyšetřování regulátorů společnost sdílela bez informování uživatelů jejich data s čínskou technologickou firmou ByteDance, známou jako mateřská společnost populární platformy TikTok.
Jihokorejské úřady uvedly, že důkazy o propojení mezi DeepSeekem a ByteDance jsou jednoznačné. „Potvrdili jsme komunikaci mezi těmito dvěma subjekty,“ sdělil podle serveru BBC zástupce regulátora. V souvislosti s tím se jihokorejská vláda rozhodla zakročit a nařídila odstranění aplikace DeepSeek z digitálních obchodů Apple App Store a Google Play v zemi.
Obavy z bezpečnosti sílí také v posledních měsících v USA. DeepSeek, se sídlem v Chang-čou, podle obvinění sdílí data a statistiky o uživatelích s čínským státním dohledem a měl se pokusit obejít americká exportní omezení pomocí nastrčených firem v jihovýchodní Asii. Cílem bylo získat přístup k pokročilým polovodičům, jejichž vývoz do Číny Spojené státy zakazují.