Hlavní obsah

Legenda o potápějící se lodi zabrala. Žena z Liberecka přišla o 1,5 milionu korun

3:28
3:28

Poslechněte si tento článek

Další z takzvaných romantických podvodů, při nichž se virtuální konverzace a vyznávání lásky mezi ženou a mužem posune k žádostem o peníze, teď prověřují policisté na Liberecku. Poškozenou je žena, která uvěřila legendě o lodním inženýrovi a lodi, jež ztroskotala.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Během několika týdnů žena podvodníkovi poslala celkem 1 milion 548 tisíc korun. Vše začalo obdobně jako jiné romantické podvody. Ženu na Facebooku požádal o přátelství muž pod profilem lodního inženýra a absolventa Harvardské univerzity s českými kořeny.

„Poté, co si s ním začala psát, podlehla jeho kouzlu a po velmi krátké době s ním byla ochotna plánovat společnou budoucnost,“ popsala mluvčí policie Ivana Baláková.

Mimořádná událost

Růžové vyhlídky ale pokazila mimořádná událost. Údajný milý ženě napsal, že loď, na níž se právě plaví, se porouchala a pomalu jde ke dnu. „Od smrti utonutím ho prý mohl zachránit jen soukromý lodník, který by ho převezl za vysoký poplatek na pevninu. Ve svých zprávách ji prosil, ať ho nenechá umřít. K takovým výzvám žena nezůstala chladná a peníze na jeho záchranu mu poslala,“ popsala policejní mluvčí.

Podvodník vymyslel ještě jednu legendu. Na potápějící se lodi měl mít cennosti, které údajně zaslal spediční společností na adresu ženy, aby neskončily na dně oceánu. Na platbách pro údajnou spediční společnost přišla žena o další stovky tisíc korun.

„To, že jde o podvod, pochopila až potom, když jí i po utracení výše uvedené částky přicházely další a další výzvy k placení,“ uvedla Ivana Baláková.

Policisté případ vyšetřují jako podvod. Jeho zveřejněním chtějí znovu apelovat na ženy, aby cizím mužům, se kterými mají jen virtuální kontakt, své peníze neposílaly, ať už jim tvrdí o sobě cokoliv.

Jak nenaletět?

Policie pravidelně upozorňuje, že rizika on-line seznamování se týkají dětí i dospělých. Zpravidla jde o vykutálené podvodníky, kteří se z důvěřivců pod rouškou náklonnosti snaží vylákat peníze. Policejní statistiky doslova lemují dennodenně případy zamilovaných doktorů a vojáků, kterým lidé z Česka svěřili nemalé prostředky.

Česká spořitelna v rámci své preventivní kampaně, kdy se snaží ochránit účty svých klientů, již dříve zveřejnila praktiky, které podvodníci u tzv. love scamů často používají:

  • Reakční všímavost – útočník umí zacházet s detaily ze soukromí, o kterých ani nevíte, že jste mu je prozradili. Vyčíhal si je i na sociálních sítích. Tím začíná navozovat pocit důvěry a intimity.
  • Citové vydírání – přichází se silným, dojemným příběhem. Může to být válka, úmrtí blízké osoby, rozvod nebo třeba lékař zachraňující děti.
  • Vyvolávání tlaku – po nějaké době začne na svou oběť tlačit. Nutí ji ke krokům, kterými podmiňuje naplnění vztahu. Někdy se naschvál odmlčí, lže, že už nechce pokračovat, protože po své oběti přece nemůže chtít peníze.

Bezpečnostní experti také poradili, jak se mohou lidé bránit. „Ověřujte si na sítích velice detailně, jak se k vám člověk, který se vám dvoří, vlastně dostal. Zeptejte se přátel, kdo to je, zda ho/ji znají. Hledejte ještě jiné důkazy o tom, že tento člověk skutečně nemá falešnou identitu,“ poradili bezpečnostní experti spořitelny.

„Netajte nikdy tento romantický příběh z internetu a svěřte se svým blízkým. Poraďte se s více lidmi, kamarády, rodinou. Beze studu mluvte o tom, že po vás někdo ‚ze sítí‘ chce peníze a vy ho asi milujete. Může se to stát každému,“ stojí v doporučení spořitelny.

Foto: Policie ČR

Varovný leták Policie ČR

Související témata:
Romantické podvody

Výběr článků

Načítám