Hlavní obsah

Šedesátnice přišla o 3,5 milionu korun. Naletěla na falešný inzerát

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Byl to lákavý inzerát. Bývalý premiér v něm nabízel skvělou investiční příležitost a samozřejmě rychlý zisk. Šedesátiletá žena z Vyškova neodolala. Později ale zjistila, že inzerát byl podvod. To už ale byla o tři a půl milionu chudší.

Podívejte se, jak vypadá podvodné video s Andrejem BabišemVideo: Novinky

Článek

Stalo se to v polovině listopadu. „Lákavý, ale falešný inzerát pro výhodné investování, který doporučoval bývalý premiér, ženu zaujal. Registrovala se proto přes investiční platformu a ve spolupráci s přidělenými bankéři a odborníky postupně posílala peníze na různé zahraniční účty,“ popisuje souběh událostí mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek.

Ženino investiční konto úctyhodně rostlo. „Když si chtěla získané prostředky převést, bylo nutné zaplatit řadu poplatků. Například daň z příjmu, daň z převodu či uhradit obchodní licenci,“ dodává Malášek.

Milion v hotovosti na benzínce

Důvěřivá žena dokonce ve vidině výplaty zajímavého zisku předala před několika týdny na jedné benzínové stanici v hotovosti kurýrovi skoro jeden milion korun.

Záhy jí ale došlo, že byla podvedena. Přestože totiž splnila všechny požadavky pro vyplacení zisku, peněz se nedočkala a celou záležitost popsala policistům. „Za půl roku tak přišla o více než tři a půl milionu korun,“ dodal Malášek.

Podobných falešných inzerátů koluje podle něj na sociálních sítích více. „Pokaždé v nich vystupuje nějaká jiná veřejně známá osobnost. A lidé bohužel často uvěří,“ uvedl Bohumil Malášek.

Vedle falešných videí s bývalým premiérem Andrejem Babišem se v minulosti šířily na sítích tzv. deepfaky také s prezidentem Petrem Pavlem či senátorem Pavlem Fischerem. Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video. Na pravdě se ovšem nezakládá.

Takto vypadá deepfake s Pavlem Fischerem, který láká lidi na investiceVideo: Novinky

Výběr článků

Načítám