Hlavní obsah

Falešné články zaplavují naši zemi. Ohrožují každého druhého Čecha

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Neuplyne prakticky ani týden, aby policie neoznámila, že se někdo nechal nachytat na falešné investice na internetu a přišel o své úspory. Společným pojítkem těchto podvodů jsou často smyšlené články, před kterými Novinky varovaly opakovaně. Jak se nyní ukazuje, falešné texty v letošním roce doslova zaplavují Česko.

Foto: Novinky

Ukázka podvodného článku, který imituje vzhled serveru Novinky.cz.

Článek

V anketě Novinek hlasovalo v minulém týdnu více než 3200 čtenářů. 49,9 % dotázaných uvedlo, že se s podvodnými články setkává pravidelně. Alespoň jednou na ně narazilo 4,6 % respondentů.

Podtrženo, sečteno: v letošním roce práce falešných novinářů ohrožovala každého druhého Čecha na internetu (54,5 %). Pro úplnost dodejme, že 45,5 % čtenářů uvedlo, že se letos s žádným podvodným článkem nesetkalo.

Čtenáři sami bojují

Podobné falešné články se nejčastěji zobrazují na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit na Facebooku, ve vyhledávání Googlu či na YouTubu. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.

Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.

V diskuzi u článku s anketou se někteří čtenáři svěřili, že se snaží proti podvodným článkům sami bojovat. „Takových článků na Facebooku nahlašuji tak desítky denně. O odpověď? ‚Přezkoumali jsme vaše hlášení a zjistili jsme, že obsah neporušuje zásady pro reklamu, a tudíž jsme ho neodebrali,‘“ podělil se o svou zkušenost Lukáš P.

„Přesně. Tak 2krát až 3krát denně nahlašuju podvod na tyhle titulky jakože ‚Babiš nevěděl, že ještě nevypli mikrofon‘ a že ‚Leoše Mareše zavřeli za podvod‘. Vždy stejná odpověď: ‚Neshledali jsme žádný obsah závadným,‘“ konstatoval Jiří V.

Foto: Novinky

Ukázka podvodného článku, který redakce zachytila.

Domény se často mění

Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, pouze na jiných internetových stránkách.

Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén za den. To je hlavní důvod, proč se falešné internetové stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.

Redakce zachytila v posledních týdnech hned několik podvodných domén, které zneužívají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Šlo konkrétně o novinkytops.cz, novinkyspecialy.cz a novinkykrimi.cz. Podvodné články se ale zobrazují samozřejmě na desítkách dalších domén, a to i těch zahraničních.

Proč kyberšmejdi zneužívají vzhled serveru Novinky.cz?

Důvod, proč kyberšmejdi používají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz, je vcelku prostý. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.

Design serveru Novinky.cz je imitován vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.

Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně.

Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou údajných spokojených zákazníků, kteří již z investic profitují.

Jak podvod probíhá?

V nejnovějším podvodném článku, který redakce zachytila, se snaží kyberšmejdi hlavně šokovat. Smyšleným příběhem o mrtvém chlapci pak plynule přejdou na informace o investiční platformě, která měla být hlavním motivem trestného činu.

Platformu se prý redakce rozhodla vyzkoušet. Načež přijdou s bombastickým odhalením, že právě díky investicím do kryptoměn je možné vydělat bez práce pořádný balík peněz.

Foto: koláž Novinky.cz

Ukázka podvodného článku na doméně novinkytops.cz

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po nich v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho „pomocí“ jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí je přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Uživatelé by neměli v žádném případě své osobní informace do registračního formuláře vyplňovat. Pokud tak učiní, měli by se vyvarovat následné komunikace se správcem platformy a odesílání jakýchkoli finančních prostředků.

V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních měsících objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám