Hlavní obsah

Experti nacvičovali kybernetickou válku

28. 5. 2014, 15:10

Severoatlantická aliance před časem zorganizovala netradiční cvičení zabývající se hrozbou kybernetické války, kterého se zúčastnilo na 300 jednotlivců a týmů ze 17 členských zemí. Podle agentury Reuters šlo o simulaci útoku jedné fiktivní země na druhou, který vedlo 50 zkušených počítačových odborníků.

Foto: Profimedia.cz

Nynější cvičení, kterého se týmy zúčastnily ze svých domovských zemí včetně České republiky, simulovalo podobné okolnosti včetně blokování některých webových stránek a vykrádání dat z e-mailových adres.

Článek

Akce se konala formálně v zemi, která se v roce 2007 v podobném konfliktu ocitla – v Estonsku. To je členem NATO od roku 2004 a patří k počítačově nejvyspělejším zemím světa. Estonsko bylo terčem mohutných počítačových útoků, jež na několik dní ochromily servery místních úřadů a společností.

Kybernetický nápor vypukl poté, co byl z centra Tallinnu přemístěn rozporuplný památník na oslavu Rudé armády, který byl postaven po druhé světové válce. Moskva, se kterou má Estonsko od své obnovené nezávislosti v roce 1991 napjaté vztahy, kvůli tomu neskrývala podráždění. Tallinn tvrdil, že počítačové útoky v roce 2007 pocházely z oficiálních ruských serverů, což Moskva popřela.

Zúčastnili se i zástupci České republiky

Nynější cvičení, kterého se týmy zúčastnily ze svých domovských zemí včetně České republiky, simulovalo podobné okolnosti včetně blokování některých webových stránek a vykrádání dat z e-mailových adres.

Nápor kybernetických útočníků přinutil obránce vzdát se některých sítí – včetně významných veřejných portálů – a soustředit se na ochranu důležitých dat a průmyslových systémů. Nebyla nouze ani o mediální poprask živený snahou zjistit, odkud útok přišel.

Hlavní kybernetické velmoci, jako jsou například Spojené státy a Británie, podle Reuters provádějí vlastní cvičení s využitím svých vysoce utajovaných útočných kybernetických zbraní. Simulace zaměřené na obranu, jako bylo cvičení NATO, jsou podle Reuters výhodné pro menší státy, které zatím nejsou dostatečně připravené na obranu proti kybernetickému napadení.

Hrozbou pro internetové systémy již podle expertů nejsou osamělí hackeři či skupiny takových jedinců, ale jednotlivé státy, které do tohoto odvětví investují nemalé prostředky.

Reklama

Výběr článků