Hlavní obsah

Bouřlivý vzestup a pád. Po trojském koni Hiddad se slehla zem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V uplynulých měsících dělal bezpečnostním expertům vrásky na čele trojský kůň Hiddad, který útočí na zařízení s operačním systémem Android. V srpnu šlo dokonce o nejrozšířenější hrozbu vůbec. Překvapivě v září se ale po tomto záškodníkovi slehla z ničeho nic zem. Vyplývá to ze statistik antivirové společnosti Eset.

Foto: Rick Wilking, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Hiddad terorizoval mobilní zařízení s Androidem již v loňském roce, kdy se pravidelně objevoval na předních příčkách žebříčku nejrozšířenějších škodlivých kódů. V lednu to však vypadalo, že se po něm slehla zem, nedostal se vůbec do první desítky monitorovaných hrozeb.

Na jaře ale začal nabírat opět na síle. Největší nástup zaznamenal v květnu, kdy jeho podíl mezi ostatními hrozbami vyskočil z dubnových 26,54 % na 49,94 %.

Nejobávanější škodlivé kódy, které útočí na počítače s Windows

Bezpečnost

Zkraje léta ale jeho podíl začal strmě klesat, v červnu činil pouze 22,19 %. Během prázdnin začali být ale počítačoví piráti opět aktivnější, v červenci tak stál Hiddad už za 29,93 % a v srpnu dokonce za 31,55 %.

Bezpečnostní experti se tak oprávněně obávali, jak bude vypadat situace dál. V září překvapivě tento nezvaný host opětovně zmizel, vůbec se nedostal do statistik těch nejrozšířenějších hrozeb, které antivirová společnost Eset pravidelně vydává.

Trojanizované aplikace

Hiddad se skrývá ve falešných verzích her, jako je například Block Sun Earth a Block Crazy Robo World. Tyto tituly připomínají Minecraft, kde hráči budují světy pomocí různých dílů a kostek. Uživatelé tak nezvaného návštěvníka pustí do zařízení sami, když zmiňované hry nainstalují.

Hlavní funkcí Hiddadu je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.

Trojanizované aplikace jsou na první pohled normální a legitimní hry nebo různé nástroje, které mají ale za úkol šířit škodlivý kód. „Nejčastěji je jejich autoři nabízejí na různých internetových úložištích a warez fórech, kde uživatelé hledají bezplatné alternativy k jinak placeným hrám v oficiálních obchodech nebo na stránkách vývojářů,“ přiblížil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Bránit se proti tomuto škodlivému kódu mohou uživatelé tedy relativně snadno. Stačí nestahovat aplikace z neznámých a pochybných zdrojů. V případě, že se již nezvaný návštěvník zabydlel v tabletu či smartphonu, měla by si s ním poradit většina mobilních antivirových programů, a to včetně těch bezplatných.

Jak bránit mobily a tablety?

Kybernetické hrozby se stále častěji týkají také mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony a počítačové tablety. Se zabezpečením těchto zařízení si totiž láme hlavu málokdo. Právě proto útočí hackeři na mobilní přístroje stále častěji.

Je tedy velmi důležité chránit nejen PC, ale i tablety a smartphony antivirovými programy a dalšími bezpečnostními nástroji. Před podobnými nezvanými hosty dokážou ochránit speciální programy. Kromě klasických antivirů jde například o aplikace, které se soustředí pouze na špionážní software a hledání trojských koňů.

Na mobilu nebo tabletu by měl být nainstalován vždy jen jeden bezpečnostní program svého druhu. Dva antiviry na disku dokážou udělat pěknou neplechu. Samotný antivirus ale zárukou bezpečí není.

Velmi důležité jsou také aktualizace, protože právě chyby v operačním systému a nejrůznějších programech počítačoví piráti velmi často zneužívají k tomu, aby do zařízení propašovali nezvané návštěvníky.

Česko zaplavily útočné kampaně, které šíří spyware

Bezpečnost

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám