Článek
„Na základě oznámení zahájili policisté územního odboru Karviná úkony trestního řízení ve věci podvodu. Loni v listopadu reagovala oznamovatelka na e-mail neznámé ženy, která sdělovala, že je těžce nemocná a své třímilionové úspory chce někomu darovat,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.
Dodala, že nejprve byla žena vyzvána k zaplacení dvou tisíc korun a následně odkázána na komunikaci s právníkem, který však žádný právník nebyl. „Jemu sdělila své osobní údaje a také na jeho popud zaplatila další poplatek ve výši osm a půl tisíce korun. Do e-mailové komunikace měly postupně vstoupit ještě dvě dámy, a to soudkyně a prokurátorka,“ líčila událost policejní mluvčí.
Soudkyni poškozená žena na její žádosti o zaplacení dalších poplatků poslala na různé účty zhruba sto tisíc korun. „Údaje k platební kartě poskytla prokurátorce, takže poškozená v mobilní aplikaci požadované převody pouze potvrzovala. Policistům sdělila, že poslední téměř šedesátitisícovou platbu potvrdila letos na konci dubna. Po této transakci si uvědomila, že se zřejmě stala obětí podvodu,“ upřesnila Vlčková s tím, že podvedená na neznámé účty převedla přes 220 tisíc korun.
V souvislosti s tímto případem policie opětovně varuje, aby lidé nikdy nikomu nesdělovali své osobní údaje či přístupové kódy k účtům. „Buďte velice opatrní při žádostech o poskytnutí financí. Uvěřit iluzi je snadné, ale realita pak může být hodně krutá. Znovu nabádáme k opatrnosti nejen při e-mailové komunikaci, ale ve virtuálním prostředí vůbec. Zvažte prosím, zda je reálné, aby s vámi navázala komunikaci úplně neznámá osoba, která vám chce odkázat velké dědictví,“ shrnula policejní mluvčí.
Útoky jsou stále sofistikovanější
Ještě před pár lety bylo podle špatné češtiny a dalších znaků možné rozeznat podobné phishingové útoky bez nadsázky na první pohled. To se ale v poslední době změnilo, jak varovali bezpečnostní experti z laboratoří FortiGuard Labs. Kyberšmejdům totiž značně ulehčuje práci umělá inteligence (AI).
Aktuální phishingové hrozby zmapovali bezpečnostní experti z laboratoří FortiGuard Labs. Ti poukazují především na to, že taktiky kyberšmejdů se stávají stále sofistikovanějšími, a tak nemusí být ani pro technicky zdatnější uživatele snadné phishingový útok rozeznat.
„Využití umělé inteligence tyto techniky dále zdokonalilo, takže pokusy o phishing jsou klamavější a hůře odhalitelné. Útočníci stále častěji používají personalizované zprávy a přesvědčivé falešné webové stránky, aby se vyhnuli tradičním bezpečnostním opatřením, což bezpečnostním týmům ztěžuje odhalení,“ varoval Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu. Právě Fortinet laboratoře FortiGuard Labs provozuje.