Článek
Nešťastné rozhodnutí učinil první dubnový den, kdy se na investování do virtuální měny nechal zlákat. „Neznámý pachatel muže zkontaktoval telefonicky a zmanipuloval ho natolik, že přistoupil na jeho rady a následné podmínky,“ informovala v úterý policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Pod příslibem výnosů si stáhl aplikaci do mobilního telefonu a prostřednictvím sociální sítě ho podvodník instruoval k přihlášení do svého bankovního účtu.
„Ještě ten samý den mu přišlo oznámení z banky, že mu byl zablokovaný účet. Vydal se tedy na pobočku, kde zjistil, že mu bez jeho vědomí někdo odčerpal z účtu v několika odchozích platbách celkovou částku bezmála 815 tisíc korun,“ konstatovala mluvčí.
Co je phishing a vishing?
Internetoví podvodníci neustále hledají cesty, jak napálit důvěřivce. Často k tomu využívají phishing – rozesílají e-maily, které vyvolávají dojem, že pocházejí od důvěryhodné firmy, banky, úřadu nebo webové stránky.
Pomocí těchto zpráv se útočníci snaží vylákat citlivé informace, které se týkají například bankovních kont. Tato data následně využívají k odčerpání financí z účtu postiženého.
V posledních letech se rozšiřuje také vishing, což je obdoba phishingu. Místo e-mailu ale využívají kyberzločinci metod sociálního inženýrství v průběhu telefonních hovorů.
Podvodníci se v tomto případě příjemcům hovorů představují jako pracovníci banky, kteří zjistili napadení bankovního účtu, případně jako bezpečnostní experti, kteří chtějí zabezpečit jejich počítač.
Vishing jede v Česku na plné obrátky
O tom, jak velký problém vishing představuje, svědčí i nejnovější data ostravské policie. Ta jen za první čtvrtletí letošního roku řeší v tomto regionu 40 případů lidí, kteří se nechali oklamat falešnými bankéři. Pod smyšlenými legendami podvodníci z obětí vylákali téměř 15 milionů korun.
Ostravská policejní mluvčí Soňa Štětínská uvedla, že zatímco za letošní tři měsíce řeší už 40 případů falešných bankéřů, loni jich bylo za celý rok „jen“ 25. A škoda z těchto případů byla kolem čtyř milionů korun.
„Teď už to je za čtvrt roku kolem 15 milionů. Je zřejmé, že tato podvodná legenda je bohužel stále úspěšná. Pachatelé umí být neskutečně přesvědčiví, slušní, milí. Po vylákání financí někdy přejdou do hrubosti a odmlčí se. V té chvíli se případy dostanou k policistům,“ uvedla policejní mluvčí.
Uvedená čísla přitom představují jen zlomek podvodů, pojednávají pouze o ostravském regionu. V celorepublikovém měřítku jsou kyberšmejdi samozřejmě ještě úspěšnější.