Článek
„Je naprosto šílené, že takzvaní novináři bez důkazů prosazují nepodloženou teorii, že jsme výtvorem AI,“ tvrdila skupina, jak Novinky upozornily již v uplynulém týdnu.
„Tohle je naše hudba, složená za dlouhých, propocených nocí ve stísněném bungalovu v Kalifornii. Skutečné nástroje, skutečná mysl, skutečná duše. Každý akord, každý text, každá chyba – lidská,“ uvedla kapela na svém profilu na síti X.
Podezření vyvolávaly hned od počátku zvláštní okolnosti: skupina nemá doloženou žádnou živou produkci, fotografie členů působí nepřirozeně a o jejich existenci neexistují téměř žádné veřejné záznamy.
Me when my mic cable is only 4 inches long and my guitar strings aren’t even strung into the tuning posts pic.twitter.com/2xsLysdv9Y
— poso eats his own shit (@cowboymannequin) June 30, 2025
Fotografie kapely Velvet Sundown vzbuzují pochybnosti.
S pravdou ven…
Po takřka dvou týdnech výmluv a mlžení se ale ukázala pravda. Kapela není tvořena lidmi, jde o výplod AI. „Nešlo nám o žádný vtip, chtěli jsme jen nastavit zrcadlo. Byla to umělecká provokace, jejímž cílem bylo zpochybnit hranice tvorby, identity a budoucnost samotné hudby ve věku umělé inteligence,“ uvedla v oficiálním prohlášení kapela Velvet Sundown.
Zda za kapelou stojí jednotlivec, či celá skupina lidí, která vše vytvořila pomocí AI, však v tuto chvíli není jasné. Tvůrce zůstává dál v anonymitě a vydělává na stále vzrůstající popularitě. Ještě před přiznáním o tvorbě AI totiž kapela zvládla na Spotify nasbírat 1,1 milionu fanoušků, před týdnem jich přitom byla pouze polovina.
Zakladatel a šéf Spotify Daniel Ek se k otázce vlivu umělé inteligence staví otevřeně. „Chceme, aby se skuteční lidé prosadili jako umělci a tvůrci. Ale co je to kreativita v době AI? Co je to hudba?“ uvedl v rozhovoru podle britského deníku The Times.
Rozpolcený hudební průmysl
Zatímco někteří tvůrci jako producent Timbaland nebo skladatel Ryan Tedder (autor hitů pro Adele či Taylor Swift) umělou inteligenci vítají, pro část hudebního průmyslu představuje vážnou hrozbu. AI platformy jako Suno a Udio čelí žalobám od nahrávacích společností kvůli možnému porušování autorských práv. Roste i počet případů, kdy jsou skladby vytvořené AI nahrávány roboty a falešně streamovány, čímž generují zisk.
Podle Deezeru je dnes až 18 % hudby nahrané na platformu každý den – přes 20 tisíc skladeb – kompletně vytvořeno umělou inteligencí. Až 70 % z nich přitom spadá do kategorie „podvržené hudby“, což představuje vážné riziko pro skutečné tvůrce.
Spotify uvádí, že uměle vytvořenou hudbu ručně nezařazuje do playlistů, ale algoritmus funguje jinak. Zdá se, že právě tímto způsobem se skladby Velvet Sundown dostaly do populárního playlistu Discover Weekly – a získaly tak statisíce posluchačů.
Příběh kapely Velvet Sundown není ojedinělý. Web Music Business Worldwide nedávno identifikoval 13 umělců generovaných AI, kteří mají dohromady přes 4,1 milionu měsíčních posluchačů. Mezi nimi jsou například country projekt Aventhis s milionem fanoušků, metalová kapela Devil Inside nebo Nick Hustles, jehož styl čerpá inspiraci ze soulové legendy Marvina Gaye.