Článek
Celkový počet pracovních nabídek byl dle Indeed v polovině června o 5 % nižší než na konci března. Širší trh práce se totiž potýká s problémy v souvislosti s vyššími daněmi pro zaměstnavatele a navýšením minimálních mezd od dubna, píše web The Guardian.
Spojené království je ve srovnání s USA a podobnými zeměmi v Evropě odlehlou ekonomikou. Podle statistik je jedinou ekonomikou, která má méně volných pracovních míst než před pandemií.
Jack Kennedy, vedoucí ekonom společnosti Indeed, uvedl, že tyto údaje podtrhují postupné snižování počtu pracovních míst, nikoliv celkový propad na trhu práce.
„Přestože si britský trh práce zatím vede stabilně, noví uchazeči o zaměstnání, zejména čerství absolventi, čelí náročnému období při získávání své první pracovní pozice,“ uvedl Kennedy. „To ukazuje na širší trend, kdy si zaměstnavatelé ponechávají stávající pracovníky, zatímco nástupní pozice v odborných profesích jsou podle některých expertů obzvlášť ohrožené tlakem umělé inteligence,“ doplnil. Jinými slovy, juniorní pracovníky začínají firmy stále častěji nahrazovat umělou inteligencí.
Odhady dopadu AI se liší
Samotné odhady dopadu umělé inteligence na trh práce se značně liší. Například podle výzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by tato technologie mohla narušit profese bílých límečků, jako jsou právníci, administrativní pracovníci nebo softwaroví vývojáři.
Mezinárodní měnový fond zase odhaduje, že až 60 % pracovních míst ve vyspělých zemích, jako jsou Spojené státy a Velká Británie, je zasaženo nástupem umělé inteligence. U poloviny z nich navíc hrozí, že na ně bude mít umělá inteligence negativní dopad.
Potenciální úbytek pracovních míst ve Spojeném království v soukromém sektoru by mohl být zmírněn tím, že umělá inteligence vytvoří nové pracovní pozice, uvedl Institut Tonyho Blaira.
Britský ministr pro technologie Peter Kyle vyzval zaměstnance i firmy, aby s přijetím umělé inteligence neváhali. „Mnoho lidí k ní přistupuje s obavami, ale jakmile ji začnou skutečně používat, změní se jejich postoj – zjistí, že je to spíš radost než hrozba. Umělá inteligence je ve skutečnosti jednodušší, než si většina myslí, a zároveň mnohem užitečnější, než očekávají,“ uvedl.
„Dnes neexistuje člověk v zaměstnání, který by si nedokázal osvojit dovednosti potřebné pro ekonomiku následujících pěti let. Pokud se naučíme s umělou inteligencí pracovat včas, může nám přinést řadu výhod. Kdo ale váhá, riskuje, že zůstane pozadu – a právě to mě znepokojuje nejvíc,“ uzavřel.