Článek
Společnost Microsoft Research analyzovala 200 000 reálných konverzací mezi uživateli a nástrojem Copilot, aby lépe porozuměla tomu, jak dnes lidé využívají umělou inteligenci v pracovním prostředí.
Díky těmto datům je možné odhadnout, které pracovní role budou v budoucnu nejvíce ovlivněny rozšířením generativní AI, píše web TechRadar.
Není překvapivé, že mezi nejčastější úkoly, při nichž lidé vyhledávají pomoc umělé inteligence, patří shromažďování informací a psaní.
Samotná AI pak nejčastěji plní roli informačního a podpůrného asistenta – poskytuje rady, pomáhá s psaním, vzděláváním i konzultacemi.
Tlumočníci a překladatelé jsou nejohroženější
Ukázalo se, že tlumočníci a překladatelé jsou na špičce žebříčku kompatibility s AI, přičemž 98 % jejich činností se překrývá s častými úkoly Copilotu, které mají poměrně vysokou míru dokončení.
Pokud tedy zvažujete kariérní změnu a láká vás profese překladatele, možná by stálo za to pečlivě si promyslet další kroky.
Na špičce seznamu jsou také historici, spisovatelé, autoři a novináři. A není překvapením, že je doplňují také korektoři, redaktoři a specialisté na PR.

Nejodolnější vůči vlivu umělé inteligenci jsou fyzické profese, které zahrnují práci s lidmi. Dle zprávy patří mezi nejméně ohrožené například ošetřovatelé, maséři nebo obsluhy strojů, včetně řidičů nákladních vozidel a traktorů. Dále pak manuální pracovníci, jako jsou pokrývači, umývači nádobí, uklízečky a úklidové síly.
Panika je zbytečná
Podle serveru TechRadar přináší zpráva nadějné vyhlídky pro některá povolání, zatímco pro jiná může znamenat zásadní výzvu. Nic ale není definitivní.
Jestliže působíte v oboru, který je podle studie silně ovlivnitelný AI, není důvod k panice – výzkum pouze naznačuje, že tyto oblasti jsou připravené k doplnění a podpoře umělou inteligencí, nikoli k jejímu úplnému nahrazení.