Článek
Kodex má mimo jiné upravovat zacházení s rozsáhlými jazykovými modely (tzv. GPAI), mezi něž patří například ChatGPT od společnosti OpenAI či modely firem Google nebo Mistral.
„Kodex je důležitý kvůli tomu, aby byly ty nejpokročilejší modely AI v Evropě nejen inovativní, ale i bezpečné a transparentní,“ uvedla eurokomisařka Henna Virkkunenová.
Právě absence tohoto dokumentu vedla některé klíčové hráče v technologickém sektoru – včetně amerických gigantů Google a Meta Platforms, ale i evropských firem jako Mistral či ASML – k výzvám, aby se zavedení nové legislativy v oblasti AI, známé jako Akt o umělé inteligenci, pozdrželo.
Kodex měl být podle původních plánů zveřejněn již 2. května.
Bude dobrovolný
Připojení se ke kodexu je dobrovolné, avšak firmy, které se rozhodnou zůstat mimo, se mohou připravit o výhody právní jistoty, kterou signatářům přináší. Některé technologické společnosti už naznačily, že se ke kodexu nemusí přihlásit.
Signatáři se podle návrhu kodexu mimo jiné zavazují k zavedení technických opatření, která zabrání generování obsahu porušujícího autorská práva, a k průběžnému testování modelů podle kritérií stanovených v aktu o AI.
U nejpokročilejších modelů bude nutné zajistit i monitoring po jejich nasazení, včetně umožnění přístupu externím hodnotitelům. Komise v kodexu ale zároveň ponechala určitou míru pružnosti při vyhodnocování možných rizik.
Akt o AI, jehož části vstoupí v platnost již 2. srpna, byl přijat v srpnu loňského roku jako první ucelená regulace AI na světě. U nových modelů bude úřad pro umělou inteligenci pravidla moci vymáhat o rok později v srpnu 2026, u stávajících modelů v srpnu 2027. Součástí legislativy jsou i zvláštní pravidla pro vysoce rizikové systémy jako rozpoznávání obličeje nebo biometrické sledování.
Nová pravidla mají v budoucnu zajistit, aby vývoj a nasazení umělé inteligence v Evropě probíhalo bezpečně a transparentně. Kodex by měl vývojářům a provozovatelům AI systémů nabídnout praktické návody, jak normy naplňovat.
Astronomické platy AI expertů
Na globálním trhu práce se rozhořela nová forma boje – tentokrát o experty na umělou inteligenci. Velké technologické firmy jako Meta, OpenAI nebo Alphabet v posledních měsících výrazně zintenzivnily snahy přetahovat si špičkové talenty.
Nabízené částky přitom dosahují až absurdních výšin, AI experti si mohou ročně vydělat i přes 200 milionů korun. Více se o platech v oblasti umělé inteligence dozvíte v našem dřívějším článku.