Hlavní obsah

Za lístek do kina dají Češi v průměru 128 korun

8. 7. 2017, 10:24
Právo, svj

Za lístek do kina letos Češi zaplatí v průměru o necelou korunu méně než loni. Stát by tak měl průměrných 128 korun.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Poslední roky se vyznačovaly nízkou inflací, v následujících čtyřech letech očekáváme zdražování mezi jedním a třemi procenty, což představuje nárůsty v řádu jednotek korun, uvedla ve své analýze společnost PwC.

Jak ale dále upozornila, jde vždy jen o průměrnou částku, a je tedy třeba brát v potaz rozdíl cen mezi malým lokálním kinem a moderním multiplexem s nejnovějšími technologiemi, který může být v řádu stokorun.

Kolik stojí lístek do kina ve světě (v Kč)
Rusko94
Čína114
Polsko115
Česká republika128
Maďarsko139
Španělsko163
Itálie172
USA215
Německo232
Austrálie250
Velká Británie238
Japonsko299
Zdroj: PwC

„Český trh je celkově stabilní. Domácí filmy mají stále relativně velký podíl na příjmech ze vstupného, po většinu let okolo 20 procent, loni to bylo zejména díky komedii Anděl Páně 2 dokonce téměř 30 procent. Celkově však pochopitelně dominuje hollywoodská produkce,“ říká specialistka na zábavní průmysl a média ze společnosti PwC ČR Monika Šilleová.

„Promítací sektor zpomaluje zavádění plné digitalizace, které je pomalejší než v ostatních zemích. Ze 770 pláten jich stále 300 není digitálních. Ani za čtyři roky jich podle našich předpovědí stále více než 200 nebude digitálních,“ dodává Šilleová.

Nejlevněji v Pakistánu, nejdráž ve Švýcarsku

O něco více než v České republice zaplatí za návštěvu kina diváci v Maďarsku, levnější je naopak v Polsku. Výrazně vyšší ceny než v Česku jsou v Rakousku, Německu či Velké Británii, resp. ve všech sledovaných západoevropských zemích.

Vůbec nejdražší filmový zážitek si odnesou návštěvníci kin ve Švýcarsku, kde se cení na 395 korun. Vysoká cena je dána zejména celkově vysokou cenovou hladinou Švýcarska proti jiným zemím. Dlouhodobě vysoké ceny vstupného má i Švédsko nebo Dánsko.

Naopak vůbec nejlevnější jsou kina v Pákistánu, kde stačí k návštěvě pouhých 11 korun. Do 50 korun si film v kině užijete i v Indii, Egyptě či Keni.

Anketa

Jak často chodíte do kina?
Celkem často, aspoň jednou týdně
3,4 %
Zhruba jednou za měsíc
13,1 %
Jen občas, maximálně pětkrát do roka
18,7 %
Minimálně, tak jednou za rok
17,7 %
Do kina vůbec nechodím
47,1 %
Celkem hlasovalo 327 čtenářů.

Reklama

Výběr článků