Hlavní obsah

Šmejdi loví i v energetice, za „darovanou“ žárovku chtějí tisíce

15. 8. 2018, 7:32
Právo, Martin Procházka

Nepřijímat „dárky“ nebo nikdy neuzavírat smlouvu po telefonu. To jsou dvě z deseti rad Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřebitelům, jak se bránit před „šmejdy“ v energetice. Jejich aktivita nepolevuje zvláště v době, kdy dodavatelé ohlašují růst cen elektřiny a domácnosti se poohlížejí po tom, zda by změnou dodavatele mohli ušetřit. Pokud však podepíšou narychlo smlouvu s podomním prodejcem, navíc s vidinou dárku zdarma, mohou naopak dosti prodělat.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„Sepsali jsme několik nejdůležitějších postřehů, jimiž by se měl řídit každý spotřebitel, který přijde do styku se zprostředkovatelem či obchodníkem s energiemi,“ řekl předseda Rady ERÚ Vladimír Outrata.

„I když našich rad je deset, ta nejdůležitější a nejzásadnější zní: nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud vás někdo osloví po telefonu, doporučujeme veškeré nabídky odmítnout a nechat si návrh smlouvy zaslat písemně. Vyvarujete se tak do budoucna mnohým problémům,“ zdůraznil.

Právě ke smlouvám uzavřeným po telefonu připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu novou legislativu.

Smlouvy po telefonu již řeší ministerstvo

„Nyní se mimo jiné zabýváme právní úpravou smluv uzavíraných po telefonu. Ty budou uzavřeny až v okamžiku, kdy budou mít písemnou podobu a spotřebitel nabídku podepíše. Je důležité, aby spotřebitel věděl, s čím souhlasí, a nebyl klamán,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka jsou příkladem chování „šmejdů“ plné moci, které zákazník podepisuje na dobu neurčitou a které nejsou zmocněny ke konkrétnímu úkonu. Po letech už třeba zákazník vůbec neví, že plnou moc někomu dal, a tím pádem ani neví, že nějaký dodavatel jeho jménem začal z ničeho nic jednat.

„Tyto plné moci navíc obsahují u některých obchodníků i pasáž, která říká, že i v případě, že by zákazník později svoje rozhodnutí změnil a nepřál si k tomuto dodavateli přejít, to neplatí a přechod musí být dokončen. Toto je ve smlouvě pojištěno i vysokými pokutami, například 6000 korun,“ sdělil Právu Gazdík.

Upozornil i na různé dárky, které zákazníci dostávají takzvaně zdarma. „Ve skutečnosti je to jen způsob, jak obejít možnost vyvázat se ze smlouvy. Často jde o žárovky. Když se zákazník následně rozhodne v rámci svého zákonného práva smlouvu zrušit, je mu za žárovky naúčtován nesmyslně vysoký poplatek v řádu tisíců korun,“ vysvětlil.

Desatero obrany před šmejdy v energetice

  1. Nenechte se nikým do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se přesto rozhodnete s ním jednat, udělejte si alespoň rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Pomohou internetové srovnávače, jeden nabízí ERÚ: kalkulator.eru.cz
  2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Je v tom velký rozdíl. Pro každého platí jiné právní předpisy, důležité rozdíly jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv. Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel jen nabízí (přeprodává) nabídky jednoho nebo více dodavatelů. Zprostředkovatel také může chtít exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa. Pokud mu ji udělíte, vzdáváte se práva na vlastní volbu dodavatele po předem sjednanou dobu pod hrozbou sankce.
  3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, kteří sice kontrolují měřidla, energii ale neprodávají. Říká vám podomní prodejce, že přichází od vašeho současného dodavatele? Ať to dokáže. Nekorektní prodejci se často za velké dodavatele vydávají – osobně i po telefonu.
  4. Je u vás podomní prodej omezen vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii.
  5. Volá někdo na váš telefon, píše na e-mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Během telefonického hovoru se k ničemu nezavazujte.
  6. Neberte si dárky, odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma“. Známým příkladem zneužití „dárků“ jsou LED žárovky nebo neplacené poradenství. Stačí vypovědět smlouvu ve lhůtě, kdy vám to energetický zákon umožňuje bez sankce, ale prodejce či zprostředkovatel vám „dárky“, zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.
  7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano“, protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky. Pokud se přihlašujete do aukce, vybírejte takovou, která umožňuje finální nabídku nepodepsat (samozřejmě bez sankce).
  8. Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc, přihlášku atp.), co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud cokoli nepochopíte, ptejte se. Teprve když všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete.
  9. Nebuďte pasivní! Případné spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. Jestliže jde o problém se zprostředkovatelem, pomoci může Česká obchodní inspekce (www.coi.cz). Pokud nevíte, kdo je kdo, nevadí. Obraťte se na jeden z úřadů, podnět si předají.
  10. Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoli sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. den po zahájení dodávek.

Reklama

Související články

Výběr článků