Hlavní obsah

První práce je obvykle možná až od šestnácti let

23. 2. 2023, 5:58

I hodně mladí si rádi ke škole přivydělají na brigádě, a to nejen o letních prázdninách. Pokud to ale není přes známého nebo třeba u „strýčka ve firmičce“, kam se jde na kamarádskou výpomoc, tak patnáctiletí mají s brigádou většinou smůlu a musejí si počkat ještě rok.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

„Patnáctiletého nepřijmeme ani na brigádu. Nejdříve od šestnácti,“ řekl Právu jeden z personalistů obchodů s textilem H&M. IKEA s tak mladými brigádníky či pracovníky nepočítá vůbec; o práci se zde může zájemce ucházet až od osmnácti.

Už patnáctileté brigádníky berou ve velkém fast foody. „Musí mít ale dokončenou základní školu. Takže pokud je zájemci sice patnáct, ale chodí ještě do deváté třídy, tak bohužel, musí si chvíli počkat,“ potvrdila Právu Karolína Hronková ze společnosti AmRest provozující KFC, Pizza Hut, Burger King a Starbucks.

Brigádníci zde mají příjem od 110 Kč/hodinu. Po zapracování už ovšem hodinové sazby v gastronomii, potravinářství a samoobsluhách běžně přesahují i 150 Kč/h.

Chcete si přivydělat? Jaké máte možnosti

Na pracovních portálech jsou neustále desítky nabídek pro pracovníky k fritéze a na skládání burgerů. Nabídka je velká, protože u řetězců rychlého občerstvení je velká fluktuace.

Patnáctiletí a šestnáctiletí mají šanci najít si brigádu také v hotelu nebo hospodě. „Občas je bereme na přípravu snídaní. Platíme jim kolem sto padesáti na hodinu čistého,“ konstatoval provozní jedné z luxusních restaurací v centru Prahy.

V gastronomii, v menších provozech, se najdou brigády pro přípraváře nebo baliče dokonce za 200 korun na hodinu, ale tyto pozice nebývají inzerovány, obsazují se na doporučení.

A většinou je dělají starší šestnácti let. Už patnáctiletí mohou najít brigády také třeba v sadech nebo při prodeji ovoce. Většinou jde o výpomoc u živnostníků, kde se tolik neřeší papírování a právní odpovědnost. Anebo při zpracovávání dat, pokud už něco umějí s počítači a baví je.

Zaměstnání mladistvých
Za mladistvého se považuje osoba, která dosáhla 15 let, ale ještě nepřekročila 18 let.
Mladiství mohou uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o práci konané mimo pracovní poměr nejdříve po dosažení věku 15 let, avšak s výkonem této práce mohou začít až ve chvíli, kdy ukončí povinnou školní docházku. Souhlas rodičů už ale není zapotřebí.
Nesmí až na zákonné výjimky vykonávat práci v noci, přesčas, musí vykonávat práce, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému vývoji.
Dále nesmí mladistvý zaměstnanec pracovat více než osm hodin denně a zároveň 40 hodin týdně, a to ani pokud má více prací najednou.
Závislá práce dětí mladších než patnáct let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je ze zákona možná, jen pokud se jedná o uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost. A to výhradně za předpokladu, že je tato činnost přiměřená věku dítěte, není pro něj nebezpečná, nebrání jeho vzdělávání nebo docházce do školy, nepoškozuje jeho rozvoj. Na tyto činnosti by mělo být vydané povolení krajské pobočky úřadu práce na základě písemné žádosti rodiče.
Zdroj: Podnikatel.cz

Britské firmy zkoušely čtyřdenní pracovní týden. Chtějí v něm pokračovat

Reklama

Související témata:

Výběr článků