Hlavní obsah

Přivyděláváte si při důchodu? Požádejte o jeho zvýšení

Mnoho českých důchodců nepřestává pracovat či podnikat ve chvíli, kdy dosáhnou důchodového věku. Dostávají mzdu či mají příjmy z podnikání a zároveň pobírají starobní důchod. Ten si ale mohou za určitých podmínek zvýšit, stačí požádat o jeho přepočet. Umožňuje jim to zákon o důchodovém pojištění.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Ve spolupráci s odborníky ze spotřebitelské organizace dTest přinášíme rady a tipy, kdy a za jak dlouhé období je možné přepočet důchodu provést. Důchod se zvyšuje za každých 360 dní výdělečné činnosti o 0,4 procenta výpočtového základu.

„Při přepočítání starobního důchodu se hodnotí odpracované kalendářní dny, ale nezapočítávají se doby zejména neplaceného volna, neomluvené nepřítomnosti v práci, dočasné pracovní neschopnosti a ošetřování nebo péče o dítě ve věku do 10 let,“ upozornila Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Jak se zvýší důchody po mimořádné valorizaci

Ekonomika

Po odpracování 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti, ze které se odvádí sociální pojištění, vznikne starobnímu důchodci nárok na zvýšení jeho penze. Pro případné další zvýšení je možné využít dny přesahující daný počet 360 dnů.

Započitatelné dny starobní důchodci získají z pracovních poměrů, včetně zkrácených pracovních úvazků, z podnikání a za určitých okolností i z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, upozorňuje dTest.

Žádost o přepočet důchodu lze podat až pět let zpětně
Eduarda Hekšová, dTest

Pozor na výši výdělku u práce na dohodu

Pokud si ale k důchodu přivyděláváte na brigádách na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti v rozsahu, který nezakládá účast na důchodovém pojištění, žádné započitatelné dny v takovém případě nezískáte. U dohody o provedení práce o tom rozhoduje dosažení limitu výdělku ve výši 10 tisíc korun měsíčně, což je limit pro povinnost zaměstnavatele odvádět za zaměstnance sociální pojištění. U dohody o pracovní činnosti je tento limit pro rok 2022 ve výši 3500 korun měsíčně.

Penze rostou, přesto nedosahují ani poloviny průměrného platu

Finance

„Tyto limity se počítají pro každou dohodu zvlášť, pokud by měl starobní důchodce např. uzavřené dvě dohody o provedení práce a v každé z nich by si vydělal měsíčně pod 10 tisíc korun, i když součet by byl nad 10 tisíc korun, tak za něj zaměstnavatel sociální pojištění neodvede a žádné započitatelné dny nevzniknou,“ upozornila Hekšová.

Jak se důchod zvýší
Důchod se zvýší o 0,4 % výpočtového základu, ke zvýšení však nedojde automaticky a je potřeba si písemně zažádat.
Důchod je v rozsahu žádosti přepočítán za každých 360 dní výdělečné činnosti, a to o 0,4 % výpočtového základu.
Výši výpočtového základu naleznete na rozhodnutí o přiznání starobního důchodu.

Po uplynutí požadovaných 360 kalendářních dní výdělečné činnosti vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu, můžete požádat o zvýšení starobního důchodu. „Žádost o přepočet důchodu lze podat až pět let zpětně, není tedy nutné, aby důchodce chodil žádat o přepočet důchodu každých odpracovaných 360 dnů,“ upřesnila Hekšová.

Chystáte se do předdůchodu? Od letoška musíte mít víc našetřeno

Finance

O přepočet a s ním související zvýšení starobního důchodu požádejte na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

„Je vhodné, aby zaměstnavatel odeslal na sociálku evidenční list důchodového pojištění za období, za které je zvýšení požadováno, popř. aby jej žadatel doložil při žádosti o zvýšení starobního důchodu. U OSVČ je třeba doložit Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za období, za které je zvýšení požadováno,“ shrnula Hekšová.

Reklama

Výběr článků

Načítám