Hlavní obsah

Změny DPH budou poslanci řešit na poslední chvíli

21. 12. 2014, 20:53

Vládní koalice by měla v Poslanecké sněmovně v pondělí 22. prosince schválit novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) v podobě, v jaké ji poslal poslancům zpět Senát. Vyplývá to z vyjádření předsedy vlády a ČSSD Bohuslava Sobotky. Zákon by měl platit již od nového roku.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Vláda a zákonodárci tak pokračují v tradici, kdy se o změnách zákona o dani z přidané hodnoty rozhoduje doslova za minutu dvanáct. Obdobně, a to dokonce o výši základních sazeb DPH, zákonodárci rozhodovali až v závěrečných dnech roku už i za předchozích pravicových vlád Mirka TopolánkaPetra Nečase (oba ODS).

Změny žádané zdola

Tentokrát senátoři navrhli některé úpravy ve Sněmovnou nedávno schváleném zákoně.

O jeden rok – na rok 2016 – se má odložit zavedení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků.

Senátoři rovněž považují za potřebné rozlišit lhůty pro firmy a živnostníky pro odesílání kontrolních výkazů pro plátce DPH. Ke změnám vládní koalici postrčily námitky a připomínky lidí z podnikatelské praxe.

„Je velká šance, že se koalice shodne na svém postoji. Doporučili jsme našim poslancům hlasovat pro senátní verzi novely zákona. Předpokládám, že by shodně měly postupovat všechny koaliční strany. Je totiž přijatelnější pro podnikatele, snižuje administrativní náročnost,“ uvedl premiér.

Kontrolní výkazy ve formě elektronických formulářů s údaji z daňových dokladů by měli plátci DPH finančním úřadům posílat od přespříštího roku. Firmy by je podle Senátu měly posílat v souladu s vládním návrhem vždy do 25. dne následujícího měsíce. Fyzické osoby by je ale měly podávat jen ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy jednou za čtvrt roku.

Odklad pro zdanění prodeje stavebních pozemků pak navrhl senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Opatření podle něj pomůže vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Jejich prodejci by jejich cenu museli bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit, podotkl senátor.

U dalších komodit má danit odběratel

Novela má také do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty zanést suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto suroviny navíc musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise.

Novinkou v novele je rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem je zamezit podvodům.

Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin.

Předloha naproti tomu ponechává limit pro povinnou registraci k dani na miliónu korun, ačkoli se podle platného zákona měl od příštího roku snížit na 750 000 Kč. Vláda argumentuje například zvýšením administrativy, které by nižší limit přinesl.

Reklama

Související články

Výběr článků