Článek
Donald Trump prohlásil, že jeho administrativa plánuje začít v pondělí kolem poledne posílat dopisy obchodním partnerům, ve kterých diktuje nová cla. A to uprostřed chaosu ohledně toho, kdy nové sazby vstoupí v platnost.
„Mohlo by to být 12, možná 15 dopisů,“ řekl prezident novinářům. „A také jsme uzavřeli dohody, takže budeme mít kombinaci dopisů a některých uzavřených dohod,“ dodal.
S ohledem na dříve oznámenou 90denní pauzu v clech, která má skončit 9. července, byl prezident dotázán, zda nové sazby vstoupí v platnost tento týden nebo 1. srpna, jak navrhovali někteří úředníci, píše list.
„Ne, budou cla, cla budou,“ začal prezident nejistě. „Myslím, že u většiny zemí budeme mít hotovo do 9. července, ano. Buď dopis, nebo dohodu,“ pokračoval Trump.
Ministr obchodu Howard Lutnick vycítil zmatek a okamžitě dodal: „Ale vstoupí v platnost 1. srpna. Cla vstupují v platnost 1. srpna, ale prezident stanovuje sazby a dohody právě teď,“ řekl Lutnick.
V dubnu Trump oznámil desetiprocentní základní celní sazbu pro většinu zemí a dodatečná cla v rozmezí až do 50 procent, ačkoli později odložil datum účinnosti všech cel kromě desetiprocentních do zmíněného data 9. července. Vedle toho ale platí ještě některá nová vyšší cla na dovoz aut nebo hliníku a oceli.
Nadějná jednání s EU
Nové datum 1. srpna nabízí zemím další třítýdenní odklad, ale také uvrhuje dovozce do delšího období nejistoty kvůli nejasnostem ohledně cel.
Poté, co EU a USA strávily víkend rozhovory ve snaze dosáhnout dohody před 9. červencem, byly velké naděje, že obě strany jsou blízko průlomu.
Mluvčí EU pro obchod Olof Gill v pondělí uvedl, že Trump a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v neděli měli „dobrou výměnu názorů“, což vyvolalo naděje, že dohoda je na spadnutí.
Trump na sociální síti Truth Social upřesnil, že USA začnou posílat dopisy o clech nebo dohodách od pondělního poledne.
Pohrozil také dodatečným desetiprocentním clem pro země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) poté, co vůdci bloku vydali v neděli na summitu v Rio de Janeiru společné prohlášení, ve kterém vyjádřili „vážné obavy z nárůstu jednostranných celních“ opatření, která podle nich ohrožují globální ekonomiku.
Trump k tomu napsal: „Každé zemi, která se připojí k protiamerické politice BRICS, bude účtováno dodatečné desetiprocentní clo. Z této politiky nebudou žádné výjimky.“
Čínská vláda v reakci na to uvedla, že je proti tomu, aby byla cla používána jako nástroj k nátlaku na ostatní. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning řekl, že využívání cel nikomu neprospěje, uzavřel The Guardian.