Hlavní obsah

Zatím neoplácejme. Čeští politici napříč stranami se shodují, že s Američany se musí o clech jednat

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Evropská unie by alespoň prozatím neměla oplácet Spojeným státům stejnou mincí. Reakcí na cla vyhlášená tento týden americkým prezidentem Donaldem Trumpem by měla být intenzivnější jednání s USA. V nedělních televizních debatách se na tom shodli politici napříč stranami.

Foto: Petr Horník, Novinky

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) by podpořil dohodu o volném obchodu mezi USA a EU.

Článek

„Přál bych si, abychom se vydali cestou dohody o volném obchodu. Je v našem bytostném zájmu podporovat volný trh,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v České televizi.

Kupka však zároveň dodal, že s ohledem na poslední projevy amerického prezidenta zřejmě není realistické očekávat, že by na takovou dohodu přistoupil. A to přestože bezcelní zónu mezi Evropou a USA podpořil i jeho blízký spolupracovník podnikatel Elon Musk.

Trump ve středu oznámil, že zavádí plošná cla na dovoz veškerého zboží do USA. Pro většinu zemí světa činí 10 procent, v některých případech je to ale výrazně více.

Pro státy Evropské unie například bude platit clo ve výši 20 procent, pro Čínu pak v součtu s dosud platnými cly 54 procent. Peking v reakci na to oznámil zavedení cel na dovoz ze Spojených států cla ve výši 34 procent.

Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka však pro Evropu čínská cesta není vhodná. Unie by podle něj měla nyní zachovat klid a věnovat se jednání s americkými představiteli. „Když se bude dobře vyjednávat, můžeme ještě něco uhrát,“ míní Havlíček.

K vyjednávání se přiklánějí také zástupci dalších stran. Podpořil je například europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer i jeho kolega z Evropského parlamentu Filip Turek (Motoristé sobě).

Místopředseda SPD Radim Fiala v diskuzi TV Prima uvedl, že Česko by se nyní mělo podobně jako USA zaměřit na hájení svých vlastních zájmů. Jako příklad zmínil například pomoc firmám snížením cen energií nebo odklonem Evropy od ekologických regulací.

Podle exkluzivního průzkumu pro Novinky se však pouze deset procent Čechů domnívá, že by EU neměla na Trumpova cla nijak reagovat. Celkem 36 procent Čechů si myslí, že by Evropská unie měla zavést odvetná cla ve stejné výši, jakou nastavil Trump, tedy dvacet procent. Podle 12 procent dotazovaných by to mělo být ještě více. Deset procent respondentů pak má za to, že by EU měla snížit stávající cla. Zbylých 32 procent dotazovaných neví, jak by Unie měla reagovat.

V anketě Novinek u článku o odvetných clech Číny se ze 14 213 hlasujících 84 procent vyslovilo pro zavedení odvetných cel ve stejné výši, šest procent by zavedlo cla ještě vyšší. Žádnou reakci by si přálo jen necelých pět procent hlasujících.

Výběr článků

Načítám