Hlavní obsah

Zase porušujete mezinárodní právo! tvrdí Evropská komise a zahajuje s Británií řízení

15. 3. 2021, 18:47 – Brusel/Londýn

Evropská komise zahájila s Británií řízení kvůli tomu, že bývalá členská země Evropské unie odložila zavedení kontrol zboží směřujícího do Severního Irska. Podle unijní exekutivy tím Londýn necelé tři měsíce po završení svého odchodu z evropského bloku porušuje podmínky dohodnuté ve výstupní smlouvě a tudíž i mezinárodní právo. Spor může skončit až u Soudního dvora EU.

Foto: Pool, Reuters

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Článek

Británie tvrdí, že kontroly pouze dočasně odložila a pravidla neporušuje. Britský premiér Boris Johnson v pondělí uvedl, že chce s Bruselem o věci diskutovat.

Dohoda o kontrolách je součástí protokolu o Severním Irsku, jehož podoba patřila k nejtěžším pasážím brexitového vyjednávání. Británie nakonec souhlasila, že tato součást království se bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU. Cílem bylo zabránit vzniku tvrdé hranice na irském ostrově, která by mohla vést k novému napětí v minulosti nestabilní oblasti.

„Protokol o Irsku a Severním Irsku představuje jediný způsob, jak ochránit Velkopáteční (Belfastskou) dohodu a zachovat mír a stabilitu, a přitom zabránit vzniku tvrdé hranice na ostrově Irsko a zachovat integritu jednotného trhu EU,” napsal v prohlášení místopředseda Komise Maroš Šefčovič, který má záležitost na starosti.

Brexit znovu obnažil irsko-irský konflikt. Řešením může být sjednocení, říká expert

Evropa

Británie začátkem března oznámila, že až do října prodloužila ochrannou lhůtu pro kontroly některých zemědělských a potravinářských výrobků směřujících do Severního Irska, která měla podle dohody skončit na konci měsíce. Chce tím usnadnit obchod mezi touto částí země a zbytkem Spojeného království.

Brusel v tom však vidí porušení dohody a v pondělí odeslal do Londýna dopis, kterým formálně zahajuje vůbec první řízení od definitivního britského odchodu z EU, a vyzývá k zavedení kontrol.

„Jednostranná rozhodnutí a porušování mezinárodního práva ze strany Spojeného království popírají jeho samotný účel a podkopávají důvěru mezi námi,” upozornil Šefčovič, který zároveň adresuje „politickou výzvu" britskému ministru pro brexit Davidu Frostovi, v níž apeluje na dodržování dohody o britském odchodu z EU.

„Hranici nechceme!“ Irská domobrana kvůli brexitu vyhrožuje kontrolorům

Evropa

Johnson se chce domluvit

Sedmadvacítka zemí EU sáhla k právním krokům vůbec poprvé od chvíle, kdy na přelomu roku skončilo přechodné období a Británie definitivně završila svůj komplikovaný odchod z evropského společenství.

K možnému porušení mezinárodního práva ale londýnská vláda směřovala už v prosinci v rámci projednávání kontroverzního zákona o vnitřním trhu. Nakonec se ale s Evropskou komisí dohodla a problematické pasáže, které odporovaly rozvodové dohodě, odstranila.

Vzájemná dohoda unii umožňuje vést řízení se svým bývalým členem, pokud podle ní porušil právo EU.

Řízení může trvat až několik let, během několika týdnů či měsíců jej však může ukončit dohoda obou stran. Pokud by se tak nestalo, má komise možnost zažalovat Británii u unijního soudu, kde zemi hrozí vysoká pokuta.

Okamžitě vyřešte zmatek na irské hranici! vyzval Johnson EU

Evropa

Britský premiér Boris Johnson přitom dal najevo, že jeho vláda upřednostňuje dohodu. Protokol má podle něho zajistit, aby fungoval volný obchod mezi oběma částmi Irska, ale i Severním Irskem a Británií, k čemuž v současnosti přispívá dočasné odložení kontrol.

„To je vše, co se snažíme vyřešit dočasnými a technickými opatřeními, která podle nás dávají jasný smysl. Ale samozřejmě se budeme těšit na diskuse s našimi přáteli z EU a uvidíme, co půjde udělat,” řekl novinářům britský ministerský předseda.

Reklama

Výběr článků