Hlavní obsah

Západ omezil dovoz ruské ropy. Moskva slibuje reakci

5. 12. 2022, 13:37

V zemích Evropské unie v pondělí začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Unie společně se skupinou hospodářsky vyspělých zemí G7 paralelně zavedla cenový strop 60 dolarů (zhruba 1390 Kč) za barel ruské ropy přepravované do dalších států.

Foto: Tatiana Meel, Reuters

Pohled na ruský ropný přístav Kozmino nedaleko Vladivostoku.

Článek

Moskva v pondělí uvedla, že opatření destabilizuje globální energetický trh, ale neovlivní její schopnost pokračovat v bojích na Ukrajině.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci bezprecedentní série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze.

Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. Německo a Polsko se rozhodly nad rámec unijní shody zastavit dovoz ropy potrubím a EU odhaduje, že se embargo bude vztahovat na 90 procent veškerého jejího dovozu z Ruska.

Souběžný cenový strop má snížit příjmy Ruské federace z vývozu ropy do dalších zemí. Zakázáno je převážet ropu či pojišťovat její přepravu, pokud se bude prodávat za více než 60 dolarů. Ruská ropa je levnější než severomořská ropa Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě.

Šéf IEA: Rusko přišlo navždy o Evropu jako největšího odběratele energie

Ekonomika

V posledních dnech se tržní cena ruské ropy Urals podle analytiků pohybovala hluboko pod 50 dolary. Brent se aktuálně pohybuje kolem 87 USD za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku bude v důsledku těchto kroků produkce ropy v Rusku nižší přibližně o dva miliony barelů denně. Letos v březnu těžba ropy v Rusku činila více než deset milionů barelů denně.

„Tato opatření budou mít bezpochyby dopad na stabilitu světového trhu s energiemi,“ reagoval v pondělí podle médií mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Na druhou stranu podle něj neovlivní možnosti Ruska pokračovat ve vojenských operacích v sousední zemi. Moskva podle něj chystá vlastní reakci na kroky západních zemí.

Rusko už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam, podle expertů ale i tak přijde o stovky milionů dolarů denně. Moskva podle médií v poslední době nakoupila přibližně stovku tankerů, kterými se chce pokusit ropu vyvážet.

Bulharsko navzdory sankcím povolí vývoz z rafinerie ruské firmy Lukoil

Ekonomika

Reklama

Související témata:

Výběr článků