Hlavní obsah

Vstup čínské firmy do hamburského přístavu není dobrý nápad, varoval Brusel německou vládu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Evropská komise letos na jaře varovala německou spolkovou vládu před snahou čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. V pátek o tom psal německý list Handelsblatt s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Komise upozorňovala, že do rukou čínských úřadů by se mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Kontejnery čínské společnosti Cosco.

Článek

Experti unijní exekutivy také připomínali, že hamburský přístav má nejen civilní, ale i vojenský význam, a nabádali proto k opatrnosti ve věci možného vstupu čínského investora.

Handelsblatt uvádí, že spolková vláda nyní musí rozhodnout, zda tuto transakci povolí. Všechna ministerstva, kterých se věc týká, jsou proti, nicméně úřad kancléře Olafa Scholze nevidí důvod k tomu, proč by se obchod neměl uskutečnit.

Správa hamburského přístavu se obává, že v případě, že do něho čínský investor nevstoupí, bude to znamenat nevýhodu v hospodářské soutěži. Cosco už má podíl v kontejnerových terminálech v přístavech v Rotterdamu a Antverpách.

USA ochromují Číně výrobu čipů

Ekonomika

Odborníci v Bruselu podle Handelsblattu na tento argument neslyší. Evropská unie klade ještě větší důraz na ochranu kritické infrastruktury od té doby, co Rusko dřívější energetické partnerství s Německem využívá po invazi na Ukrajinu k nátlaku na evropské země.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v září řekl, že Německo už není ve vztahu k Číně naivní a společně s EU zaujme vůči Pekingu tvrdší postoj v otázce obchodních vztahů.

Z hlediska počtu lodí i kapacity je Cosco čtvrtou největší rejdařskou společností na světě. Lodí má bezmála 500. Flotila světové jedničky, dánského námořního přepravce A. P. Moller-Maersk, čítá 718 lodí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám