Článek
„Vzhledem k učiněným krokům na důchodové reformě chceme především zachovat a stabilizovat tyto změny,“ prohlásil poslanec Viktor Vojtko (STAN). Reforma důchodů z dílny ministra Jurečky přinesla postupné zvyšování věku odchodu do penze, nižší výpočet nově přiznávaných důchodů nebo společný důchod manželů a partnerů.
Ke změně důchodového systému tlačí politiky demografický vývoj. Česko stárne, přibývá penzistů a ubývá lidí, kteří budou na penze vydělávat. Už teď tvoří výdaje na důchody třetinu státního rozpočtu, přičemž se systém skládá ze tří pilířů. V prvním se penze vyplácejí z toho, co se daný rok vybere na sociálním pojištění. Druhý, který stál na důchodovém spoření, už není aktivní. Třetí je dobrovolný, obsahuje například penzijní fondy.
Právě o posílení třetího, spořicího pilíře, mluví zástupci STAN. „Rádi bychom podpořili zahájení spoření na důchod nejpozději do 30 let věku. Buď formou jednorázového příspěvku, nebo skrze zaměstnavatele a nabídku automatického sjednání penzijního spoření při uzavírání pracovní smlouvy,“ řekl Vojtko. Minimálně pro státní zaměstnance pak chce STAN připravit možnost využití státního penzijního fondu.
Koalice Spolu sdružující ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zatím program podrobněji nepředstavila. Stavět chce na Jurečkově reformě a slibuje další kroky ke stabilizaci státních výdajů.
O reformě státního pilíře mluví i Piráti, není však jasné, jak konkrétně ji vidí. „Chceme zohlednit náročné profese,“ uvedl ekonom a lídr pirátské jihomoravské kandidátky Michal Švagerka. Lidé, kteří v nich pracují, by měli kvůli zdravotním dopadům mít nárok na nekrácený předčasný důchod.
„Určitě bychom se zaměřili na reformu třetího pilíře. Nechceme, aby Češi dál platili přehnaně vysoké poplatky za správu fondů,“ řekl Švagerka. „Požadujeme státem garantovaný penzijní fond jako levnější a transparentní alternativu ke komerčním fondům,“ dodal.
Snaha zvrátit reformu
Opoziční hnutí ANO hodlá konkrétní kroky zveřejnit v září. „Určitě bychom chtěli zastropovat věk odchodu do důchodu na 65 letech a vrátit valorizační vzorec zpět, aby při navyšování důchodů bral v potaz opět polovinu růstu reálných mezd, ne třetinu jako nyní,“ řekl místopředseda Sněmovny a stínový ministr práce Aleš Juchelka, který by rovněž chtěl rozšířit počet lidí v náročných profesích s nárokem na předčasnou penzi. Úpravy by hnutí udělalo i v důchodovém spoření.
Podobné plány má i SPD. „Hranice 65 let je pro nás nepřekročitelným stropem. Zvažujeme její snížení pro ženy, které vychovaly tři a více dětí a splnily povinnou dobu účasti na důchodovém pojištění, a pro občany, kteří odpracovali 45 let,“ řekla poslankyně Lucie Šafránková.
Hnutí by zrušilo i další části penzijní reformy, třeba způsob valorizací. Řádný minimální důchod by se podle něj měl do deseti let vyrovnat minimální mzdě. Peníze by na to SPD vzala tlakem na růst mezd či reformou systému exekucí, aby dlužníci neutíkali do šedé zóny, nebo vyšší motivací seniorů k dobrovolnému setrvání na pracovním trhu.
„Vytvoříme státní penzijní fond s pevně garantovaným výnosem, který bude součástí třetího, dobrovolného pilíře,“ dodala Šafránková.
I mimoparlamentní Stačilo! zveřejní program v září. „Jsme zásadně proti zvyšování věku odchodu do důchodu nad hranici věku dožití ve zdraví, což je dnes 63 let. Chceme zachovat průběžné financování důchodů, zaměstnancům v náročných profesích umožníme dřívější odchod do penze,“ řekl za něj mluvčí KSČM a lídr v Pardubickém kraji Roman Roun.
„Vrátili bychom nejvyšší věk pro odchod do důchodu na 65 let. Dále chceme prosadit, že ženy, které mají odpracováno a zároveň vychovaly budoucí daňové poplatníky, budou moct odejít do penze za každé vychované dítě o rok dříve,“ uvedla za SOCDEM předsedkyně Jana Maláčová, jež slibuje také třináctý důchod. „Chybějící peníze dodáme ze zdanění nadnárodních korporací,“ dodala.
Podle Motoristů musí být jedním z klíčových kroků zavedení dobrovolného pilíře s využitím dlouhodobých investičních produktů, který by motivoval lidi spořit si na stáří a zároveň investovat do oblastí, které přinášejí společenský přínos. „To je zejména zdravotnictví, sociální péče a infrastruktura. Nový pilíř bude motivován daňovými úlevami a důvěryhodným rámcem správy,“ řekl za ně Boris Šťastný.
I podle něj je kvůli demografickému vývoji potřeba reformovat státní důchodový systém. Motoristé by nyní zachovali hranici pro odchod do důchodu na 65 letech.