Hlavní obsah

Volkswagen chce odložit soud v USA, nechce být přirovnáván k nacistům

3. 2. 2018, 15:48

Soudní projednávání emisního skandálu automobilky Volkswagen (VW) by se mělo ve Spojených státech na její žádost o půl roku odložit. Německé firmě se nelíbí, že ji obžaloba přirovnává k nacistům.

Foto: Suzanne Plunkett, Reuters

Automobilka již čelí řadě žalob.

Článek

Americká divize VW zažádala v pátek večer místního času o odklad u příslušného soudu ve virginském městě Fairfax. Podle jejího názoru není ve stávající atmosféře spravedlivý proces možný, píše se ve zdůvodnění, ze kterého cituje agentura DPA.

Právní zástupce Michael Melkersen, který v aféře dieselgate zastupuje celkem 300 klientů, se v dokumentu internetové televize Netflix s názvem Dirty Money (Špinavé peníze) pokusil v narážce na nejnovější skandál VW v souvislosti s testováním výfukových zplodin na opicích přirovnat testy dieselových emisí prováděné Volkswagenem k plynování Židů za druhé světové války. Podle právníků automobilky je za tím nečestný úmysl dosáhnout předpojatosti soudu proti koncernu.

O odškodnění žádají i Češi

Firma již v takzvané dieselgate za falšování měření emisí ve svých vozech vyplatila podvedeným zákazníkům miliardy. V USA dostane většina z téměř 600 tisíc majitelů dotčených koncernových dieselů odškodné 5100 až 10 tisíc dolarů (zhruba 130 tisíc až 255 tisíc korun).

Stále ale vede soudní spory s jednotlivými klienty, kteří se nepřipojili k hromadné žalobě. První z nich má začít 26. února. Majitel vozu Jetta po VW požaduje 725 tisíc dolarů (14,7 miliónu korun). „Je to další zoufalý pokus společnosti VW oddálit spravedlnost pro oběti podvodů,” komentoval podání žádosti o odklad Melkersen agentuře DPA.

O odškodnění v aféře dieselgate žádá prostřednictvím společnost DieselGate i zhruba 200 lidí v České republice. Žalobu na náhradu škody na automobilky Volkswagen a Škoda Auto podali u Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci ledna.

Reklama

Související články

Výběr článků