Hlavní obsah

Vítkovice se propadly do ztráty 5,3 miliardy. Jednají s čínskými investory

14. 6. 2017, 16:42

Strojírenské Vítkovice vytvořily loni ztrátu přibližně 5,3 miliardy korun. Způsobily ji hlavně insolvence několika firem ze skupiny, oprávky a kroky, které s insolvencemi souvisejí. Skupina loni dosáhla tržeb ve výši zhruba 8,5 miliardy korun, což bylo asi o 2,3 miliardy méně než v předchozím roce, řekl ve středu generální ředitel mateřské společnosti Vítkovice Libor Witassek.

Foto: Pavel Karban, Právo

Ilustrační foto

Článek

V roce 2015 byly Vítkovice ve ztrátě zhruba 82 miliónů korun. Letos by podle Witasska už měly skončit v zisku.

V úpadku loni skončilo několik společností z holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka: Vítkovice Power Engineering (VPE), Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont. Všem postupně věřitelé a soud povolili reorganizaci.

Celá skupina zahrnuje víc než 20 firem, které mají dohromady téměř 5000 zaměstnanců.

„Když se podíváte na tu ztrátu, tak řádově 4,5 miliardy je způsobeno insolvencemi. I kdyby ale ty insolvence nebyly, tak by skupina byla ztrátová,” řekl Witassek.

Letošní rok se podle něj vyvíjí dobře. Vítkovičtí už oznámili, že v letošním prvním čtvrtletí dosáhli hrubého zisku před započtením úroků, daní a odpisů 70 miliónů korun.

Zájem mají dvě čínské firmy

Ředitel potvrdil, že Vítkovice vyjednávají o vstupu investorů. „My jako představenstvo máme oprávnění v tomto smyslu jednat. Nabídli jsme to několika světovým firmám. V současné době zareagovaly dvě čínské firmy,” řekl Witassek.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) minulý měsíc řekl, že o vstup do Vítkovic se zajímá Investiční fond čínské banky ICBC. To ale Witassek nepotvrdil.

„V každém případě já mám zadání od akcionářů a deklaroval jsem to tak i všem bankám, že skupina musí přežít i bez investora. A tak, jak to vidím já, to řešení existuje,” řekl Witassek.

Problémy v Turecku

Investora podle něj určitě potřebuje společnost VPE, kterou do insolvence stáhl problémový projekt elektrárny v Turecku.

Foto: EK Media

Turecká elektrárna Yunus Emre

„V tuto chvíli máme několik zájemců o vstup do Poweru a chtěli bychom nejpozději v třetím kvartále roku 2017 ve spolupráci s věřitelským výborem a pravděpodobně i s insolvenčním soudem vstup investora umožnit. My jako koncern nemáme finanční sílu na to, abychom ten Power sami z insolvence vytáhli,” řekl ředitel. Věřitelé VPE přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun.

Uvedl, že skupina určitě bude chtít některé firmy prodat. Kromě Hutních montáží, jejichž prodej už akcionáři schválili, aktuálně hledá investora pro Vítkovice Recycling nebo provoz VPE Hard v Jeseníku.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků