Článek
„Se svou mzdou vychází jen 43 procent lidí. Plných 46 procent žije od výplaty k výplatě a jedenáct procent s ní nevychází vůbec,“ upozornila Jitka Kouba z personální agentury Grafton Recruitment. Právě z jejího průzkumu data vycházejí.
Nedostatek financí, kterému pracovníci čelí, je podle ní častým důvodem plánovaného přidávání. Nezřídka to totiž není ani tak z iniciativy firem, jako právě zaměstnanců. O zvýšení si podle průzkumu plánuje letos říct třetina z nich.
V porovnání mezi regiony se očekává, že si nejméně často přilepší Pražané. V hlavním městě má zvedat mzdu 72 procent zaměstnavatelů.
„Nejčastějším důvodem navyšování výdělků je firemní politika, což uvádí 71 procent zaměstnavatelů. Dvě pětiny firem zmiňují jako důvod i inflaci a třetina se navyšováním mezd snaží zabránit fluktuaci zaměstnanců,“ upřesnila Kouba.
Už loni podle agentury zvyšovalo mzdy osmdesát procent zaměstnavatelů. Ale nedostalo se na všechny pracovníky a skutečně jich dostala přidáno jen polovina. Častěji šlo o kancelářské zaměstnance a o ty, kteří pracují ve velkých firmách.
„Zvýšení mzdy bylo loni často jen v řádu několika málo procent, což u nižších pozic představovalo pouze kosmetickou úpravu,“ upřesnil Grafton.
Podle Českého statistického úřadu loni vzrostla průměrná mzda o 7,1 procenta na 46 165 korun. Například v průmyslu to bylo o 7,4 a ve stavebnictví o 8,6 procenta, ale například ve státní a veřejné sféře jen o 2,7 procenta.
Anketa
Někteří naopak omezí prémie
Průzkum Grafton Recruitment není jediný, v němž firmy slibují nárůst. Podle šetření společnosti Trexima, ve kterém odpovídali převážně zaměstnavatelé ze spotřebitelského průmyslu, letos mzdy zvedlo nebo ještě zvedne 92 procent z nich. Nejvíce si lidé přilepší o třináct procent.
Převážná většina zaměstnanců může počítat s tím, že jim mzdy budou navýšeny jednorázově. Dvojí nebo i vícenásobné navýšení slibuje jen zhruba desetina podniků.
Ani podle Treximy to ale nebude vždy dobrovolně. Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců pociťuje většina firem. Lidé požadují přidat v průměru okolo sedmi procent.
Oproti tomu zhruba malá část zaměstnavatelů – zhruba půl procenta – se chystá příjmy svých zaměstnanců letos osekat. Toto snížení ale nemá přesáhnout dvě procenta a dít se bude zejména v odměnách či prémiích.
„Podle našich zkušeností skutečně vyplacené mzdy bývají vyšší, než firmy v první polovině roku odhadují. Očekáváme, že růst mediánové mzdy bude atakovat šest procent,“ konstatoval poradce Treximy Radek Sedláček.
Mediánem je myšlena mzda přesně uprostřed celého pole mezd. Podle analytiků tento údaj vypovídá lépe o skutečných příjmech než průměrná mzda, na niž nedosáhnou dvě třetiny lidí.