Hlavní obsah

V nefunkčním plynovodu Nord Stream 2 prudce klesl tlak, Dánové oznámili únik plynu

26. 9. 2022, 15:38 • Aktualizováno 26. 9. 2022, 17:58

V nově vybudovaném, ale nefunkčním plynovodním potrubí Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Provozovatel tohoto rusko-německého plynovodu položeného na dně Baltského moře, kterým plyn po jeho loňském dokončení nezačal pro komerční účely nikdy proudit, příčinu poklesu nezná. S odkazem na mluvčího provozovatele o tom informovala agentura Reuters. Únik plynu oznámil dánský námořní úřad.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Plynovod Nord Stream 2

Článek

Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa. Jeho zprovoznění zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.

„Někde musí být díra,“ řekl agentuře DPA mluvčí provozovatele Ulrich Lissek. Tlak podle něj klesl v potrubním rameni A. „Jen nikdo neví kde,“ dodal. Je podle něj možné, že plyn uniká v pobřežní oblasti. Kdyby tomu tak bylo na souši, provozovatel by si toho všiml.

Za normálních okolností je v plynovodu tlak 105 barů. Nyní je na německé straně pouze sedm barů. V potrubí je pouze technický plyn.

Podle agentury Interfax v pondělí dánský námořní úřad oznámil únik plynu poblíž ostrova Bornholm v Baltském moři, poblíž kterého Nord Stream 2 vede. Úřad podle Interfaxu doporučil plavidlům, aby se oblasti vyhýbala.

Vyšetřování poklesu tlaku pokračuje, podle provozovatele ho ale komplikují sankce, nedostatek personálu a blokované peníze. Provozovatel Nord Streamu 2, který sídlí ve Švýcarsku, informoval o věci příslušné úřady.

Několik tisíc lidí demonstrovalo v Německu za otevření plynovodu Nord Stream 2

Cena plynu pro evropský trh se od loňského podzimu zvyšuje, po letošního vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se cenový růst ještě zrychlil. Plynovod Nord Stream 1, který byl zprovozněn před více než deseti lety a který vede paralelně s plynovodem Nord Stream 2, plyn aktuálně nedodává.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 14:00 SELČ ztrácela téměř šest procent na 175 eur (přes 4300 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem byla těsně pod 40 eury a před dvěma lety kolem 15 eur za MWh. Cena v TTF je pro evropský trh klíčová.

Foto: Mapy.cz

Plynovody Nord Stream a Nord Stream 2.

Reklama

Související témata:

Výběr článků