Hlavní obsah

V Česku bylo letos zajištěno zatím 135 tun závadných potravin

1. 12. 2010, 11:59 – Praha

Státní veterinární správa (SVS) od počátku letošního roku do konce října zjistila 27 případů závadných výrobků směrujících na domácí trh. Celkově šlo zhruba o 135 tun potravin živočišného původu ze zemí EU i nečlenských států, jak informoval mluvčí SVS Josef Duben.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podle Dubna byly všechny zásilky buď vráceny do země svého původu, nebo neškodně zlikvidovány. Veterináři letos dosud z trhu stahovali drůbeží, vepřové i hovězí maso, ryby, vejce, mléčné produkty, ale také sušená střeva či med.

Závadné výrobky pocházely ze Slovenska, Polska, Německa, Španělska, Litvy a Itálie, tedy zemí, které jsou členy Evropské unie, ale také z nečlenských států, jako například z Brazílie, Číny, Turecka a Pákistánu.

Vepřová střeva, hovězí, ryby nebo med

Například do Pákistánu byla vrácena zásilka 350 kilogramů sušených vepřových střev, zlikvidováno bylo 100 kilogramů brazilského hovězího, zpět do Číny a Turecka směřovala tuna ryb, do Španělska veterináři vrátili 600 kilogramů medu.

Kromě rutinních kontrol organizuje SVS mimořádné kontrolní akce, kterých bývá do roka několik. Během dvou rozsáhlých kontrolních akcí, z nichž první proběhla v únoru, druhá pak od začátku září do konce října zajistili inspektoři zhruba 66 tun nevyhovujících zásilek.

Ačkoli výše sankcí podle Dubna zpravidla nepřesahuje několik set tisíc korun, jsou výsledky kontrol pro obchodníky určitým varováním. "Nařízením odeslat zpět výrobci, popřípadě neškodně odstranit vznikají dovozcům druhotné velké problémy, kterých se napříště snaží vyvarovat," uvedl.

Reklama

Výběr článků