Hlavní obsah

V americké poušti spustila provoz gigantická elektrárna s 350 tisíci zrcadly

13. 2. 2014, 17:32 – Primm

Největší solárně-termální elektrárna na světě s téměř 350 000 zrcadly zahájila oficiálně provoz. Zařízení s názvem Ivanpah Solar Electric Generating System se rozkládá na ploše zhruba 13 kilometrů čtverečních a nachází se blízko hranice mezi Kalifornií a Nevadou ve Spojených státech.

BEZ KOMENTÁŘE: Největší solárně-termální elektrárna

 
Článek

Zatímco v minulosti se po větrném pásu Mojavské pouště potulovali kojoti a želvy, teď jsou na ní stovky tisíc zrcadel. Elektrárna je považována za milník pro rostoucí odvětví solárního průmyslu, který testuje rovnováhu mezi snahou o zachování přirozeného prostředí a prosazováním zelené energie na západě země.

Foto: Chris Carlson, ČTK/AP

Celý komplex se rozprostírá na ploše přibližně 13 kilometrů čtverečních.

Komplex za 2,2 miliardy dolarů (zhruba 44,3 miliardy korun), který vlastní firmy NRG Energy, Google a BrightSource Energy, je schopen vyrobit téměř 400 megawattů elektřiny. To stačí uspokojit poptávku pro přibližně 140 000 domácností.

Foto: Chris Carlson, ČTK/AP

Pohled na největší solárně-termální elektrárnu na světě

Elektrárna začala vyrábět elektřinu už loni, kvůli regulačním a právním sporům, jejichž součástí byla i nutnost přestěhovat chráněné želvy nebo zhodnotit dopady na rostliny na poušti, však formálně byla spuštěna až nyní.

Výroba elektřiny ze slunce má nyní na celkové výrobě elektřiny v USA podíl menší než jedno procento. Ve výstavbě a v plánu jsou však tisíce projektů, od velkých po malé, včetně projektů větších než je Ivanpah, a to hlavně na sluncem zalitém jihozápadě země.

Foto: Chris Carlson, ČTK/AP

Statisíce zrcadel jsou ovládána počítačem.

Ivanpah leží asi 75 kilometrů jihozápadně od Las Vegas. Oblast si podle agentury AP užívá téměř nepřetržitý sluneční svit po většinu roku a je v blízkosti přenosové sítě, která dodává elektřinu zákazníkům.

Elektrárna využívá technologii známou jako solárně-termální. Statisíce zrcadel, která jsou velká jako vrata od garáže a řídí je počítač, odráží sluneční paprsky na kotle umístěné na věžích ve výšce 140 metrů. Slunce ohřívá vodu v trubkách kotlů, čímž vzniká pára, která pohání turbíny vyrábějící elektřinu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků