Hlavní obsah

USA chtějí po Deutsche Bank 337 miliard kvůli hypotékám

16. 9. 2016, 10:09

Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po největší německé bance Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů (337 miliard korun) za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Oznámila to v pátek banka. Dodala však, že takto vysokou částku zaplatit nehodlá.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu

Článek

„Jednání teprve začínají. Banka očekává, že povedou k podobnému výsledku jako v případě jiných bank, které se dohodly na urovnáních za výrazně nižší částky,” uvedla německá firma.

Akcie Deutsche Bank na burze ve Frankfurtu po zprávě propadly o 8,2 procenta, později ztrátu částečně zmírnily.

Rozhovory o urovnání pravděpodobně potrvají několik měsíců. Pokud by Deutsche Bank nakonec skutečně musela zaplatit 14 miliard dolarů, znamenalo by to značnou zátěž pro její finance a zřejmě by to vedlo k dalšímu poklesu důvěry investorů v tento podnik, napsala agentura Reuters.

Nejvíce zatím zaplatila Bank of America

Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí vyšetřovaných americkými úřady kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2008. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

V roce 2014 například ministerstvo spravedlnosti vyzvalo americkou banku Citigroup, aby za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatila 12 miliard dolarů (289 miliard korun). Nakonec se obě strany dohodly na částce sedm miliard dolarů. Doposud největší částku za urovnání takových obvinění zaplatila Bank of America, a to 16,55 miliardy dolarů (398 miliard korun).

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků