Hlavní obsah

Uber má nového šéfa. Přichází z Expedie

28. 8. 2017, 11:52

Novým šéfem alternativní taxislužby Uber se stane 48letý Dara Khosrowshahi, který dosud působil jako ředitel internetové cestovní kanceláře Expedia. Bude mít za úkol vyvést Uber z téměř rok trvající krize a vylepšit mediální obraz firmy. Podle zdrojů agentury Reuters si jej v neděli vybralo představenstvo Uberu.

Foto: Paul Sakuma, ČTK/AP

Nový šéf Uberu Dara Khosrowshahi

Článek

Firmě v minulosti uškodilo hlavně napětí ve vztazích mezi investory. Podnik ale také potřebuje obnovit zaměstnaneckou morálku a dostat se po sedmi letech ztrát do zisku.

Obtížné dědictví zanechal novému řediteli bývalý šéf a spoluzakladatel firmy Travis Kalanick, který byl v červnu donucen odstoupit kvůli nařčení z podvodu a údajnému pochybení při řešení znásilnění spáchaného řidičem Uberu v Indii.

Khosrowshahi, který je íránsko-amerického původu, do USA přišel s rodiči jako dítě v roce 1978 po íránské revoluci. Expedii, která je největší internetovou cestovní kanceláří co do počtu rezervací, řídil 12 let. Pod jeho vedením firma více než zdvojnásobila roční příjmy a dosahovala zisku.

„Analytici se zaměřují na marže. Já se soustředím na růst," řekl Khosrowshahi v květnu v rozhovoru s televizí CNBC.

Kritik Trumpa

Nový šéf Uberu je znám i jako otevřený kritik amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mezi první úkoly, na které se bude muset soustředit, je obsazení klíčových vedoucích funkcí v podniku včetně pozice finančního a výkonného ředitele.

Není zatím jasné, jakou roli bude ve firmě hrát Kalanick, který je členem představenstva a má v Uberu kontrolu nad 16 procenty hlasovacích práv. Zatím sdělil, že bude nového šéfa podporovat.

Reklama

Související témata:

Související články

Sobotka: Sdílenou ekonomiku musíme regulovat

17. 7. 2017, 15:39

Sdílenou ekonomiku, jakou představují například Uber nebo Airbnb, bude v Česku třeba regulovat, aby bylo zajištěné placení daní a dodržování předpisů. Podle...

Soud v Brně opět zakázal Uber

19. 7. 2017, 13:13

Krajský soud v Brně znovu vydal předběžné opatření, kterým zakazuje společnosti Uber poskytovat v Brně přepravní služby. Vyplývá to z rozhodnutí soudu....

Výběr článků