Hlavní obsah

Turismus v Praze v kómatu. Přišla o 94 procent hostů

7. 8. 2020, 10:36
Novinky, bož

Cestovní ruch v Praze zaznamenal téměř úplný útlum. Pokles počtu ubytovaných v pražských hotelech a penzionech dosáhl 93,6 procenta. Počet přenocování se propadl o 94,9 procenta. Vyplývá to z dat, jež v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jde o důsledek globální pandemie nemoci covid-19 a s ní souvisejících omezení cestování.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Nouzový stav vylidnil Staroměstské náměstí.

Článek

Praha je v tomto ohledu nejpostiženějším regionem v republice, nicméně katastrofální druhé čtvrtletí má za sebou cestovní ruch v celém Česku. Počet hostů v hotelech a penzionech klesl meziročně o 82,9 procenta. Podobně drasticky se propadl i počet přenocování – o 81,7 procenta.

Ve druhém čtvrtletí se v hotelech a penzionech ubytovalo jen 988 tisíc hostů, což je o 4,8 milionu lidí méně než před rokem

V dubnu o 99 procent méně hostů v celém Česku

K nejbrutálnějšímu meziročnímu propadu návštěvnosti došlo v dubnu, kdy byla přísná restriktivní opatření proti šíření nemoci covid-19 v plném proudu. Počet hostů tento měsíc klesl o 98,9 procenta.

Propad návštěvnosti pokračoval i v květnu, kdy dosáhl 94,1 procenta. K většímu zmírnění meziročního poklesu došlo až v červnu, kdy přijelo o 60,8 procenta hostů méně v meziročním srovnání.

Turistický ruch kvůli pandemii přišel o stovky miliard dolarů

Cestování

Vedle Prahy se aktuální vývoj silně dotkl také Karlovarského kraje, kde došlo k poklesu o více než milion nocí. K propadu počtu přenocování došlo jak u hostů z Česka (o 66,7 procenta), tak u zahraničních hostů (o 96,2 procenta).

Podle hlavního ekonoma skupiny Natland Petra Bartoně má propad cestovního ruchu širší dopad i na další odvětví. „Cestovní ruch se na domácí ekonomice sice podílí jen zhruba třemi procenty, nepřímo však výpadek zahraničních turistů znamená sníženou poptávku i v dalších sektorech,” uvedl.

Podle Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) globální pandemie  připravila od začátku roku do května turistický ruch celosvětově o tržby ve výši 320 miliard dolarů (7,2 bilionu korun).

Reklama

Související články

Zoufalé Fidži netrpělivě vyhlíží turisty

26. 6. 2020, 13:07

Tichomořský národ Fidži je bez turistů ztracen. Cestovní ruch přispívá do ekonomiky zhruba ze 40 procent, a tak se místní nemohou dočkat, až se opět otevřou...

Ostrava láká turisty na slevovou kartu

1. 7. 2020, 15:37

Velkou mediální kampaň na podporu turismu spouští v pondělí 6. července město Ostrava. Důvodem je to, že kvůli koronavirové epidemii přijde jen v červenci až...

Výběr článků