Hlavní obsah

Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci snížila sazbu na devět procent

24. 11. 2022, 13:28

Turecká centrální banka na čtvrtečním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 bodu na devět procent, přestože inflace v zemi byla v říjnu nejvyšší za 25 let, přes 85 procent. V prohlášení současně banka oznámila, že ukončuje současný cyklus snižování úroků, který začal v srpnu.

Foto: Cagla Gurdogan, Reuters

Logo turecké centrální banky

Článek

Snížení úroků na devět procent očekávali všichni analytici v anketě agentury Bloomberg. Centrální banka se totiž podvolila výzvě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby do konce roku snížila úroky na jednociferné číslo. Kurz turecké liry na rozhodnutí téměř nereagoval.

Měnový výbor uvedl, že současná základní úroková sazba je přiměřená. Rozhodl se proto cyklus snižování sazeb ukončit.

Turecká centrální banka snížila základní úrok už počtvrté za sebou. Postoj Turecka je zcela odlišný od většiny světa, který za poslední rok v reakci na inflační šoky zažil nejrazantnější a velmi synchronizované zpřísňování měnové politiky za posledních 40 let. Turecko naopak postupovalo opačným směrem. Erdogan je totiž přesvědčen, že nižší sazby mají sílu zmírnit inflaci.

Pokud se nevezme v úvahu čtvrteční rozhodnutí, tak úroková sazba v Turecku od srpna klesla o 3,5 procentního bodu, přestože inflace překonala 85 procent. Míra inflace v Turecku tak zřejmě bude na konci letošního roku po Argentině druhá nejvyšší ze zemí skupiny velkých ekonomik G20.

Úroveň základní úrokové sazby už tlumí hospodářskou aktivitu, řekl guvernér ČNB

Ekonomika

Erdogan má od roku 2018 nad centrální bankou větší moc. Všechny tři předchůdce současného guvernéra odvolal z funkce za to, že nechtěli příliš snižovat úroky.

Jeho vliv se však ještě více projevil v letošním roce, kdy tlačil na snížení sazeb, aby před volbami podpořil levné úvěry, a nastartoval tak ekonomiku. Neustoupil ani kvůli inflaci. Roční inflace nyní 17krát převyšuje oficiální cíl a je nejvyšší od Erdoganova nástupu k moci před dvaceti lety.

Centrální banka očekává, že inflace na konci roku bude činit 65 procent. To je optimističtější hodnocení než názor mnoha ekonomů.

Reklama

Výběr článků