Hlavní obsah

Trumpovy výhrůžky Sýrii vystřelily vzhůru ceny ropy, pocítí to i řidiči v ČR

11. 4. 2018, 17:54
Novinky, tov

Ceny ropy na burze ve středu prudce rostou. Podle agentury Bloomberg trhy reagují na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterých se Rusové mají připravit v Sýrii na americké rakety. Růst cen pravděpodobně pocítí i řidiči u čerpacích stanic v Česku.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Cena americké ropy WTI vyskočila nad 66,20 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent se obchoduje nad 71 dolary za barel a je nejdražší od konce roku 2014. Na grafu zveřejněném agenturou Bloomberg je vidět rychlý růst ceny americké ropy krátce poté, co Trump zveřejnil své varování prostřednictvím sociální sítě Twitter. [celá zpráva]

Ačkoli ropná produkce Sýrie není tak velká, ceny ropy rostou kvůli obavám investorů z rozhoření vojenského konfliktu v regionu, který disponuje téměř polovinou světových zásob ropy.

USA raketový útok chystají jako odvetu za události v syrské Dúmě, kde podle opozičních zdrojů v sobotu syrská armáda použila chemické zbraně a zahynuly desítky lidí. Zatímco USA obviňují Damašek, Rusko tvrdí, že věc je třeba vyšetřit a nasazení chemických bojových prostředků dokázat. Moskva uvedla, že jakékoli rakety vypálené na Sýrii sestřelí. Trump reagoval, ať se na rakety připraví, že příletí „krásné nové a chytré“. [celá zpráva]

Pocítí to i řidiči v Česku

Na růst ceny ropy může mít zčásti vliv i středeční výrok šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatiha Birola. Ten řekl, že současný vývoj na trhu s ropou může do budoucna znamenat problém. Zatímco Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem se snaží dodávky ropy na trh omezovat, současně klesá produkce ze starších ložisek. Růst poptávky však zůstává silný. Na druhou stranu ale roste těžba ropy v USA hlavně díky nově otevřeným břidlicovým ložiskům.

„Cena ropy roste v posledních dvou dnech zejména kvůli napětí v Sýrii a sankcím vůči Rusku. Důležité jsou i informace ze Saudské Arábie, která by chtěla zvýšit světovou cenu ropy na úroveň 80 dolarů za barel ze současných 71 dolarů. Ceny pohonných hmot v ČR budou pomalu stoupat, jelikož OPEC stále pokračuje v těžebním limitu. V dubnu by benzín i nafta mohly ještě zdražit o 10 až 20 haléřů na litr,” řekl Novinkám analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

V červených číslech ve středu zahájila obchodování také americká burza. Agentura Reuters to dává do souvislosti právě s aktuálním napětím mezi USA a Ruskem.

Reklama

Související témata:

Výběr článků