Hlavní obsah

Totální ostuda české byrokracie: Stavební povolení vyřídíte rychleji i v Kongu nebo Rwandě

1. 11. 2017, 16:03

Získat stavební povolení trvá v Česku 247 dní. Česko v tomto parametru skončilo na 165. místě ze 185 hodnocených zemi v žebříčku Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka. V Dánsku trvá vyřízení stavebního povolení 64 dní, naopak v Kambodži 652. Snazší než v Česku je získat stavební povolení v Iráku, ve Rwandě, v Kongu nebo Kosovu.

Foto: Novinky

Získat stavební povolení trvá v Česku 247 dní.

Článek

Světová banka vedle délky hodnotí stavební řízení i podle dalších kritérií, například podle průhlednosti nebo složitosti. Při jejich započtení je Česko na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Sousední Slovensko se umístilo na 91. příčce.

Zatímco v Česku musí občan pro získání stavebního povolení absolvovat 21 úředních úkonů, v sousedním Rakousku je to 11, na Slovensku 14. Nejlépe v hodnocení vyšlo Dánsko, kde k vyřízení stavebního povolení stačí sedm úkonů a celkově celá procedura trvá 64 dní.

Kromě Slovenska se před Českem na 92. místě umístilo Fidži, na 93. Irák, 102. Svazijsko, 106. Albánie, 110. Jordánsko, 112. Rwanda, 115. Rusko, 121. Demokratická republika Kongo, 122. Kosovo.

O jedno místo za Českou republikou se umístila 128. Grenada. Na 129. najdeme Kuvajt a prvních 130 zemí ze 185 uzavírá tři místa za Českem Bangladéš.

Stavební povolení: Největší brzda české ekonomiky

„Rok za rokem nám Světová banka potvrzuje, že délka stavebního povolování je největší brzdou české ekonomiky. Přesto naše politická reprezentace není schopná dohodnout se na legislativních změnách, které by tento vleklý problém odstranily. V celkovém pořadí, které vyhodnocuje i další aspekty ekonomiky, jako například zahraniční obchod nebo přístup k úvěrům, je přitom Česko na solidním 30. místě,” uvedla šéfka developerské firmy Central Group Michaela Tomášková.

„Žebříček ale načítá jen délku řízení danou zákonem. Ovšem v realitě proces získání potřebných povolení trvá mnohem déle. V Česku u běžného bytového domu asi deset let. Úřady totiž k řadě problémů vyžadují stanoviska dotčených orgánů. A ty žádné lhůty stanoveny nemají,” doplnila.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je stavební řízení názornou, ale zdaleka ne jedinou ukázkou neefektivity státní administrativy, která citelně snižuje potenciál růstu české ekonomiky. „Považuji za neuvěřitelné, jak dlouho se o zdlouhavých stavebních řízeních v Česku mluví, aniž by se něco zlepšilo. Osobně příliš nedoufám ve zlepšení ani v následujících letech,” sdělil Sobíšek.

Reklama

Výběr článků