Článek
„Po pátečním blackoutu jsem přesvědčen, že máme zločineckou nekompetentní vládu, která vám nikdy neřekne pravdu a zase jenom mlží,“ prohlásil ve videu, které zveřejnil na sociální síti X. Pokračoval kritikou kvality přenosové soustavy.
„Ten drát není zdvojenej a už to máte sedm let. Proč jste to neřekli, nechtěli podporu vlády? Odpovědnost jde za touto vládou, za ministrem průmyslu, a teď nevím, který to více podělal, jestli Jozef Síkela, který nakoupil prodraženě Net4Gas, nebo ten komik, co je tam teď,“ nechává se Babiš unést ve videu, které natočil pro své příznivce.
S plánem na zdvojení vedení V411, u kterého v pátek spadl fázový vodič, však ČEPS přišel už v roce 2016, tedy v době, kdy byl Babiš ministrem financí a vicepremiérem v kabinetu Bohuslava Sobotky. V premiérském křesle pak usedl v roce 2017 a opustil jej v prosinci 2021, tedy pět let poté, co ČEPS oznámil nutnost daný úsek zdvojit. Na řešení situace tak měl ještě o rok více než stávající kabinet.
Za viníka situace pak označil evropský Green Deal.
„Tenhle nešťastník, který je ministr průmyslu, říká, že to nemá nic společného s Green Dealem, no to určitě. Je jasné, že blackout ve Španělsku a v České republice je důsledkem šílené zelené politiky Ursuly von der Leyen, které Fiala v rámci českého předsednictví políbil prsten,“ dodal.
Fantasmagorie, reagoval Vlček
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), na kterého Babiš narážel, si to nenechal líbit.
„Pan Babiš ve svém videu bohužel opětovně lže. Spojování pátečního výpadku elektřiny s Green Dealem, který sám v Bruselu za Česko odsouhlasil, mi pak přijde už jako naprostá fantasmagorie. Odborníci to opakovaně vyvrátili,“ řekl Novinkám.
Doplnil, že právě Babišova vláda dlouhodobě zanedbávala investice do posilování přenosové a distribuční soustavy.
Na Babišovo video reagoval i bývalý šéf TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.
„Tenhle pán nemůže rozumět ani sám sobě. Tvrdí, že za blackout může Green Deal (nesmysl), který ale v roce 2019 schválil. Osm let ve vládě zanedbával investice do přenosové soustavy a slibuje, že když bude vládnout, bude je zanedbávat dál, ‚aby měli lidé levnější elektřinu‘,“ uvedl na síti X.
Blackout. Fialova vláda s tím byla zase rychle hotová. Spadl kabel, obnovitelné zdroje v tom nehrály žádnou roli, nikdo za nic nemůže - tečka. Zase vám neříkají pravdu. Pusťte si mé video, kde se vám pokusím celou situaci popsat👇 pic.twitter.com/wuuqnLNCui
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 8, 2025
Green Deal za to nemůže, řešit to měla Babišova vláda
Ani podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora přímá souvislost s Green Dealem nebyla.
„Dát rovnítko mezi Green Deal a vypadlou vysokonapěťovou linku nelze,“ řekl Novinkám.
Zodpovědnost podle něj také nelze přehazovat čistě na stávající vládu, protože celá věc se řeší devět let.
„Mohlo se to řešit už za vlády minulé. Za tu dobu vládl jak Babiš, tak Fiala. Je smutným faktem, že ještě nebyla legislativní zlepšení z poslední doby, která mají zrychlit rozhodovací procesy. Přiřadit to konkrétní vládě není fér,“ prohlásil.
Postěžoval si, že se v Česku o zásadních stavbách rozhoduje neúměrně dlouho a už to trvá několik desetiletí.
Zdvojení vedení, které způsobilo páteční výpadek, podle mluvčího provozovatele přenosové sítě ČEPS Lukáše Hrabala běží od roku 2016 včetně plného povolovacího procesu se všemi fázemi, jako například posouzení vlivu na životní prostředí nebo územní plánování.
„Tento proces běžně trvá deset až dvanáct let. Předpokládaný začátek modernizace vedení je v roce 2026 a má vyjít na 1,7 miliardy korun,“ řekl Novinkám Hrabal.