Hlavní obsah

Světově uznávaný investor předpovídá velký pád na burze

16. 11. 2021, 11:47

Před obrovským pádem na burze varuje Američany uznávaný investiční stratég Jeremy Grantham. Kritizuje centrální banku (Fed), že ignoruje inflaci, a nabádá investory, aby byli opatrní. Svůj pohled na současnou situaci na trzích poskytl v pátek agentuře Bloomberg.

Foto: Profimedia.cz

Jeremy Grantham

Článek

Investoři jsou podle Granthama momentálně zaslepeni optimismem ještě víc než před krachem na newyorské burze v roce 1929. „Více než kdykoliv předtím je zde poptávka po nákupech s domněnkou, že ceny nikdy neklesají, a tak jediné, co je třeba, je nakupovat. Až přijde propad, bude pravděpodobně větší než cokoliv předchozího v americké historii,“ varoval.

Grantham je v oblasti finančních trhů považován za odborníka v odhalování tzv. spekulativních bublin. Ty se nafukují, když ceny akcií rostou do přemrštěných výšin, ačkoliv dané společnosti ve skutečnosti nevykazují tak velké zisky. Jednoho dne ale bublina praskne a ceny strmě spadnou dolů.

Musk prodal akcie Tesly za 110 miliard

Amerika

V obrovské bublině se podle něj nachází například společnost Tesla vlastněná aktuálně nejbohatším člověkem planety Elonem Muskem. „Odhadovaná hodnota Tesly předpokládá (aktuálně přesahuje hranici bilionu dolarů, 22 bilionů korun, pozn. red.), že nebude jen hodně úspěšná, ale násobně úspěšná stejně jako Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google, které jsou jedny z největších společností v historii kapitalismu. To je velké očekávání,“ podotkl.

Tesla však už zdaleka není jediná v automobilovém průmyslu, jež se významně orientuje na elektromobilitu. „Tesla bude mít hodně velkou konkurenci,“ varoval Grantham a zmínil například značky jako Mercedes, BMW nebo Volkswagen. „Naplnit očekávání vyplývající z ceny akcií bude nemožné,“ dodal. V rozhovoru také kritizoval práci americké centrální banky (Fed), která podle něj zcela ignoruje inflaci a ekonomiku naopak přehnaně stimuluje.

Pražská burza je nejsilnější za 13 let

Ekonomika

Grantham je zakladatelem investiční společnosti Grantham Mayo van Otterloo, která ve svém odvětví patří mezi největší na světě. V investičním světě je 83letý Brit pokládán za vysoce uznávaného a zkušeného experta, a to zejména právě v predikcích různých bublin.

Nikterak pozitivně nejspíš nevidí současnou situaci na trzích ani Warren Buffett. Ten začal prostřednictvím svého konglomerátu Berkshire Hathaway hromadit hotovost – balíky akcií prodává a naopak své zpět odkupuje. Jeden z nejbohatších mužů světa se tak podle spekulací připravuje na další krizi.

Reklama

Výběr článků