Hlavní obsah

Stavebních pozemků je nedostatek, na dohled je růst cen

Realitní trh prošel v posledním roce zlevňováním. Klesaly ceny bytů i komerčních nemovitostí. Majitelé stavebních pozemků ale až na výjimky na tento trend nereagovali. Průměrné nabídkové ceny parcel zůstávají ve většině regionů stejně vysoko jako loni. Období klidu ještě chvíli vydrží, nejpozději příští rok by ale hodnota pozemků měla začít růst.

Foto: Profimedia.cz

Drahé stavební pozemky komplikují lidem cestu za vlastním domem. Ilustrační foto

Článek

Ceny pozemků zůstaly na podobných úrovních v jedenácti ze čtrnácti krajů. Jen v Moravskoslezském a Pardubickém kraji podražily, v Jihomoravském kraji naopak zlevnily. Ukazují to data největšího českého inzertního webu Sreality.

„Je to zapříčiněno zejména tím, že pozemků určených k výstavbě je málo,“ konstatoval Robert Hanzl, generální ředitel realitní kanceláře Next Reality.

Nabídku omezují mimo jiné zastaralé územní plány obcí. Jejich jednotlivé změny mohou trvat roky a jsou závislé na rozhodnutí zastupitelstev.

Byty začnou zase zdražovat, první developer zvedne ceny

Ekonomika

Stavební pozemky zároveň patří v době poklesu cen jiných nemovitostí k nejatraktivnějšímu zboží pro developery nebo realitní investory.

V okolí Prahy, kde leží jedny z nejžádanějších stavebních pozemků, se průměrné dubnové nabídkové ceny proti loňsku prakticky nezměnily.

V okrese Praha-východ stojí metr čtvereční takové půdy stále kolem 7600 korun, v okrese Praha-západ pak kolem osmi tisíc. V praxi to znamená, že pozemek s rozlohou tisíc metrů čtverečních nabízejí majitelé asi za osm milionů korun.

O něco lépe jsou na tom lidé shánějící parcelu v okolí Brna. Tam pozemky meziročně dokonce mírně zlevnily. V okrese Brno-venkov je v dubnu vlastníci v průměru inzerovali za zhruba 5700 korun za metr čtvereční, tedy asi o šest procent laciněji než o rok dříve.

Blíží se návrat zdražování

Pozemky si udržely cenu navzdory nižšímu zájmu běžných kupců, kteří je shánějí, aby na nich postavili vlastní rodinný dům se zahradou.

Ty brzdí přetrvávající vysoké úrokové sazby, které jim prodražují hypotéky. Kvůli nim se dokonce část lidí svých plánů na výstavbu domu vzdala a pozemek se snaží raději prodat.

„Tato situace bude bezesporu ještě pokračovat. Hypoteční sazby sice klesají, ale ne o tolik, aby se postoj běžných investorů zásadně změnil, a ceny materiálů aktuálně nezlevňují,“ komentovala Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz.

Pokud ekonomika zůstane stabilní nebo se podle prognóz zlepší, může dojít ke zvýšení poptávky po pozemcích, což by mohlo vést k vyšším cenám
Iztok Toplak, makléř kanceláře Re/Max G8

Experti i proto zůstávají opatrní ohledně budoucího vývoje. Hanzl z Next Reality předvídá, že letos se nabídky příliš měnit nebudou. Růst cen očekává až v dalších letech, kdy by se mohl pohybovat mezi pěti a deseti procenty ročně.

Podle Iztoka Toplaka, makléře kanceláře Re/Max G8, by ale k obratu na trhu mohlo dojít už letos, nejpozději příští rok.

Domnívá se, že poptávka opět poroste. I proto, že lidí stěhujících se do okolí měst přibývá a část z nich upřednostňuje bydlení v domku se zahradou.

„Pokud ekonomika zůstane stabilní nebo se podle prognóz zlepší, může dojít ke zvýšení poptávky po pozemcích, což by mohlo vést k vyšším cenám,“ řekl.

Vliv podle něj bude mít i postupné snižování úrokových sazeb nebo například rozvoj infrastruktury. Růst cen se podle něj bude v následujících dvanácti měsících pohybovat zhruba do deseti procent.

Nejrychleji si na sebe vydělají malé byty. Jejich koupě se i v Praze vrátí dříve, než splatíte hypotéku

Ekonomika

Výběr článků

Načítám