Článek
„V oblastech zasažených povodňovými událostmi došlo zcela ke zničení velkého množství obytných staveb či jejich významnému poškození a oběti povodňových událostí byly nuceny opustit narychlo své domovy,“ konstatovalo v důvodové zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí, které zákon připravilo.
„Situace je o to závažnější, že aktuálně klesají noční teploty k bodu mrazu, přičemž poškozené stavby, jsou-li nadále obyvatelné, nemají zajištěny zdroje vytápění,“ podotklo.
Na povodně půjdou ze státní kasy zatím tři miliardy
Mnohé stavby bylo zapotřebí odstranit anebo budou vyžadovat rozsáhlé a časově náročné stavební úpravy. Závažné důsledky povodňových událostí podle úřadu vyžadují opatření, jež pomohou v těch případech, které není možné pokrýt formou dotací či stávající podporou prostřednictvím nepojistných dávek a podobně.
Dávka má být určena skutečnými náklady, které postižené rodiny zaplatí. U jednočlenné domácnosti však může dosáhnout měsíčně maximálně 15 tisíc korun, u dvoučlenné 18 tisíc, u tříčlenné 21 tisíc a u větších pak 24 tisíc korun.
Pomoc půjde čerpat na několik měsíců dopředu, bude-li zřejmé, kolik měsíců osoba nebo rodina v náhradním ubytování stráví.
Žádosti bude možné podávat na úřadech práce, přičemž nárok mají mít ty domácnosti, jež prokážou, že v době povodní zasaženou nemovitost trvale obývaly. Pro ten účel postačí čestné prohlášení. Předpokládá se ovšem, že žadatelé nemají jinou možnost, jak řešit dočasnou ztrátu svého bydlení, než je zmíněná podpora.
Na rozdíl od běžné dávky mimořádné okamžité pomoci se nebudou posuzovat příjmy ani majetek žadatelů.
„Právní úprava vychází z předpokladu, že každá osoba nebo rodina postižená povodní je pro účely této podpory potřebná,“ konstatovalo ministerstvo.
Peníze bude možné žádat i za období od 13. září, kdy povodně začaly, nejen za období po schválení zákona.
Ošetřovné na děti se prodlouží
Jeho návrh vedle pomoci s bydlením počítá i s prodloužením ošetřovného na děti ze zaplavených míst. Vyplácelo by se po celou dobu uzavření škol, nejdéle však do konce března. Týkat se to má rovněž denních a týdenních stacionářů pro postižené lidi. Tedy nejen dětí do deseti let věku.
Podobná úprava při péči o děti se má v zákoně týkat i příslušníků bezpečnostních sborů. Těm se prodlouží doba poskytování služebního volna s poskytnutím služebního příjmu.
Náklady na ošetřovné by podle propočtů ministerstva měly dosáhnout 300 až 350 milionů korun. U peněz na ubytování to bude záviset na počtu žadatelů. „Pokud by se jednalo o zhruba tisíc osob, předpokládaná výše nákladů činí odhadem 9,25 milionu korun měsíčně,“ dodalo.
Nyní musí zákon schválit zákonodárci, platit začne hned poté.