Článek
Díra v rozpočtu resortu školství vznikla, když vláda na začátku března překvapivě ustoupila od původního plánu převést financování nepedagogů od září na zřizovatele, tedy na obce a kraje spolu se změnou v rozpočtovém určení daní.
Nakonec se kabinet rozhodl, že to až do konce roku zafinancuje stát, i když s tím státní rozpočet nepočítá. Školy i zřizovatelé však i nadále sužovala značná nejistota, protože tyto finance v rozpočtu školství chybějí.
Mluvčí ministerstva školství Veronika Lucká Loosová Novinkám přiznala, že šest miliard na dofinancování platů nepedagogů rezort sebere z balíku určeného mimo jiné na provázející učitele, což jsou zkušení pedagogové, kteří provázejí studentky a studenty učitelství na praxi ve školách, nebo i na zajištění pedagogických praxí a dofinancování soukromých a církevních škol.
Na dotaz, zda nebudou peníze v těchto oblastech chybět, mluvčí uvedla: „Nebudou, jsou pokryté. Jediné, o co budeme žádat ministerstvo financí, je dofinancování soukromých a církevních škol, ale až po letní inventuře,“ naznačila Loosová, že jeden problém s financemi v rezortu školství se sice vyřeší, ale další může záhy vzniknout jinde.
Navíc vyjednávání má proběhnout až v období okolo sněmovních voleb.
„Nemůžu se k tomu vyjádřit, protože to nebylo s námi komunikováno,“ reagovala na to místopředsedkyně Sdružení soukromých škol Dana Čapková.
Kde vezme, Stanjura tají
Stanjura pošle na platy nepedagogů jen 4,2 miliardy korun. „Prostředky budou ministerstvu školství převedeny z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Tato částka pokrývá také pětiprocentní navýšení objemu platových prostředků pro nepedagogické zaměstnance škol oproti roku 2024,“ řekl Novinkám Ondřej Macura z tiskového oddělení ministerstva financí.
Ani přes urgence však už neupřesnil, odkud konkrétně hodlá Stanjura peníze vzít. Peníze ve Všeobecné pokladní správě jsou totiž až na vládní rezervu, kterou ovšem kabinet už letos vyprázdnil, účelově vázané. Jde například o prostředky na odstraňování důsledků povodní a na následnou obnovu, státní příspěvky na stavební spoření či odvody do rozpočtu Evropské unie.
Ministerstvo školství oznámilo, že v těchto dnech rozepíše a ve standardních termínech pošle zhruba deset miliard korun školám na nepedagogické pracovníky a další neinvestiční výdaje na září až prosinec. „Rozhodně to nebude stačit. Nemůže to pokrýt veškeré náklady na platy nepedagogických pracovníků, provoz škol, školní jídelny, učební pomůcky, vzdělávání učitelů a podpůrné pomůcky pro handicapované žáky,“ řekl Novinkám předseda školských odborů František Dobšík.
Připomněl, že mnozí ředitelé škol museli dosud nepedagogy financovat z odměn učitelů, aby zajistili fungování škol. „Takže je zřejmé, že vláda předpokládá, že si obce a kraje budou muset poradit a dorovnat to ze svého,“ dodal.
Vláda opakovaně označuje školství za svoji prioritu. Ministr školství Bek ujistil, že školy potřebné peníze dostanou. Za postup v otázce platů nepedagogů a způsob komunikace však nejen on, ale celý kabinet schytávají kritiku od zástupců starostů, ředitelů škol i opozice.
„Částka 4,2 miliardy korun je určitě nedostačující, a pokud ministerstvo školství do zaplacení nepedagogů zapojí peníze, které má v rozpočtu, tak využije prostředky, které ze zákona má poslat třeba soukromým a církevním školám. Peníze tak v rozpočtu dál budou chybět, problém se přesune jinam a znejistí se jiná část školského sektoru,“ prohlásil bývalý ministr školství Robert Plaga (ANO) a pokračoval: „Nebude možné realizovat ani věci, kterými se ministr Bek chlubí, tedy záležitosti týkající se školních psychologů a věcí ke zkvalitnění výuky.“
Ve středu 28. května mají poslanci rozhodnout o tom, že od ledna budou financování školníků, administrativních a dalších pracovníků ve školách zajišťovat zřizovatelé. Kvůli tomu chce vláda obcím a krajům zvýšit podíl na sdílených daních. Jejich příjmy by tak měly příští rok vzrůst asi o 32 miliard Kč.
Pro hladký průběh letošního financování by ale ředitelé škol potřebovali mít peníze na nepedagogy zajištěné ideálně už loni v listopadu. „Rozpočet obce i školy se vytváří na kalendářní rok, ne na školní rok. Je konec května, pokud by nedostatek financí ve školách měl vést například k propouštění, musí se to vyřešit do konce června, protože zaměstnanci pak běží výpovědní lhůta,“ upozornila mluvčí Sdružení místních samospráv Šárka Kuželová.
Stále nemají jistotu, že peníze budou
Problémům s financemi ovšem někteří ředitelé čelí už teď. „Nevíme, jak to bude, takže prostě už teď šetříme, jak můžeme. Nebudeme mít třeba na odměny, a pokud peníze nevyjdou, budeme sahat do rezervních fondů. Musíme to případně vykrýt z jiných zdrojů,“ řekla Novinkám ředitelka ZŠ Zdislavice Petra Švandová s tím, že nejistota ohledně financování nepedagogů ovlivňuje například i to, jaké nové učitele si škola bude moci dovolit přijmout.
„Z převodu financování nepedagogů se stal obrovský politický boj, který má velmi negativní dopad do území, a nejvíc v nejistotě jsou samotní nepedagogičtí zaměstnanci. Vláda by už rozhodně neměla otálet s finálním řešením, aby se školy a zřizovatelé stihli alespoň přes léto připravit,“ apelovala na vládu Kuželová.
Co se týká deseti miliard, na kterých se ministři shodli, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková předpokládá, že by stačit měly. „Města a obce stejně mateřské a základní školy vždy dofinancovávají,“ podotkla. Ani ona ještě koncem týdne nevěděla, kde na nepedagogy ministerstvo školství vezme, a ministerstvo svaz ani neinformovalo, že začne peníze rozdělovat.
„Celý proces financování je pro nás chaotický a nečitelný. Už jenom to, že se informace dozvídáme z médií, spíše než že by byla navázána přímá komunikace,“ posteskla si Vladyková.
Dobšík připomněl, že Bek před poslanci při posledním projednávání školského zákona slíbil, že potřebných nikoliv deset, ale 11 miliard bude školám dofinancováno z jiných rozpočtových kapitol. „Ty však nechtěl specifikovat. Inu, ministr míní, Zbyněk Stanjura mění. Svědčí to o tom, co říkáme od počátku, že návrh převést financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele je nepřipravený, nedomyšlený,“ tvrdí šéf odborů.
Podle něj se potvrzuje, že jde o „rizikovou demontáž“ financování regionálního školství. „Důkazem je, jak se nyní improvizuje a nesystémově se hledají prostředky, kde se dá. Začátkem června na jednání školské tripartity budeme požadovat závazné stanovisko, jak bude financování nepedagogů do konce roku zajištěno,“ dodal Dobšík.