Hlavní obsah

Soud v USA schválil dohodu Volkswagenu o zbylých vozech z kauzy dieselgate

20. 12. 2016, 22:48

Americký federální soudce v úterý schválil dohodu mezi německou automobilkou Volkswagen, americkou vládou a majiteli vozů o řešení zbylých 80 000 automobilů s motory upravenými softwarem umožňujícím manipulovat s emisními testy. V rámci urovnání dostanou majitelé vozů „významnou náhradu” a Volkswagen bude muset tyto vozy odkoupit, nebo opravit, řekl soudce sanfranciského soudu Charles Breyer.

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Loga Volkswagenu

Článek

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) odhadla, že Volkswagen v rámci této dohody celkem zaplatí asi miliardu dolarů (26 miliard Kč).

Dohoda se týká vozů VW, Audi a Porsche s třílitrovými naftovými motory. Ministerstvo spravedlnosti USA uvedlo, že Volkswagen předá v rámci urovnání 225 miliónů dolarů (5,8 miliardy Kč) do federálního fondu životního prostředí, aby kompenzoval nadměrné emise těchto vozů.

Soudce Breyer nesdělil, jak vysoké náhrady dostanou majitelé třílitrových vozů. Odkázal na nutnost vyřešit zbývající nerozhodnuté problémy a stanovil další slyšení na čtvrtek. Již v listopadu schválil dohodu o 475 000 vozech s dvoulitrovými naftovými motory v hodnotě 14,7 miliardy dolarů. Z toho přes deset miliard Volkswagen vynaloží na odkup vozů a náhrady majitelům, zbytek tvoří pokuty a odvody peněz do různých vládních fondů.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovými motory instaloval software, který při testování emisí umožňuje skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Po celém světě se skandál týká zhruba 11 milionů naftových automobilů.

Reklama

Výběr článků