Hlavní obsah

Skandál VW se v Německu týká téměř tří miliónů aut, včetně nákladních

25. 9. 2015, 16:35

Skandál kolem falšování údajů o automobilových emisích, který vypukl v koncernu Volkswagen, zahrnuje v Německu zhruba 2,8 miliónu vozů. Řekl to v pátek německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Upozornil také, že manipulace s testy emisí se týkají nejen osobních aut, ale i lehkých nákladních vozů.

Foto: Neil Hall, Reuters

Ilustrační foto

Článek

"Teď je jasné, že těmito manipulacemi byla ovlivněna auta v Německu. Podle našich současných informací jde o vozy s naftovými motory o objemu 2,0 a 1,6 litru," citovala Dobrindta agentura Reuters.

Volkswagen už dříve přiznal, že software umožňující manipulaci s testy instaloval do zhruba 11 miliónů vozů po celém světě. Inkriminované motory mají i některé do nedávna vyráběné vozy Škoda.

Skandál vypukl minulý pátek, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Padají hromadné žaloby

Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč). Skandál tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

V reakci na skandál ve středu rezignoval generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn. Dozorčí rada firmy v pátek jedná o jeho nástupci, favoritem je údajně šéf divize Porsche Matthias Müller. [celá zpráva]

Jak Volkswagen podváděl

Speciální software ve vozech poznal, kdy je vůz testován na emise. V tu chvíli spustil systém, který emise při testování snižuje, uvedly americké úřady. Podle zatím nepotvrzených informací, které se objevují hlavně na specializovaných automobilových webech, mohl program využít následující indikátory: GPS ukazuje, že je auto na místě. Motor běží, ale netočí se volant. Při běžícím motoru jsou otevřené dveře nebo kapota. Otáčejí se jen dvě kola ze čtyř.

Německý automobilový koncern Daimler popřel obvinění ekologického sdružení Deutsche Umwelthilfe (DUH), podle kterého firma podobně jako její rival Volkswagen manipulovala s údaji o emisích svých vozidel.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků